Kultura2020-01-14
10

Telewizja Polska pokaże koncert na 40-lecie utworzenia NSZZ „Solidarność”

Pod koniec sierpnia br. na PGE Narodowym zorganizowany zostanie koncert w 40. rocznicę utworzenia NSZZ „Solidarność”. Współorganizatorem i producentem przedsięwzięcia będzie Telewizja Polska. - Jestem dumny, że mogę spełnić powinność wynikająca z osobistych przekonań i z misji TVP - skomentował prezes Jacek Kurski.

W poniedziałek list intencyjny w sprawie wspólnej organizacji jubileuszowego koncertu podpisali prezes TVP Jacek Kurski, przewodniczący NSZZ „Solidarność" Piotr Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- 29 sierpnia tu, na Narodowym, odbędzie się wielkie przedstawienie, wielki koncert. Chcemy być w tym dniu razem. Będziemy wspólnie z rodzinami, by pokazać prawdziwe wartości, o które walczyli robotnicy. Cieszymy się, że wspólnie z rządem i z telewizją publiczną, która ma misję do zrealizowania, możemy w tym dniu wspólnie przeżywać to wydarzenie - mówił Piotr Duda podczas uroczystości podpisania listu przewodniczący.

 

40-lecie utworzenia „Solidarności” to nie tylko sierpniowy koncert, lecz szereg wydarzeń odbywających się w ciągu 2020 roku. - W maju będziemy na pielgrzymce narodowej w Watykanie, gdzie będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, duchowego patrona Związku Zawodowego Solidarność. 7 czerwca będziemy przeżywać na placu beatyfikację prymasa Tysiąclecia, a 15 sierpnia setną rocznicę Cudu nad Wisłą - stwierdził Piotr Duda cytowany przez serwis Tysol.pl.

Jubileuszowy koncert wyprodukuje i będzie transmitowała tego dnia na żywo Telewizja Polska. - Nie było w 1000-letniej historii Polski tak pięknego ruchu, który obejmowałby wszystkie warstwy społeczne i który by postawił w centrum swoich zadań odzyskanie niepodległości. Naszą rolą jest, aby tę pamięć organizować, instytucjonalizować, i pokazywać dobro, jako rzecz piękną i tak TVP swoją misję i posługę w tej mierze postrzega. Dziś nie tylko jako świadek i uczestnik tamtych wydarzeń, ale także jako prezes TVP, jestem dumny z tego, że mogę zaangażować się w ten tożsamościowy projekt i dzięki temu spełnić powinność wynikająca z moich osobistych przekonań, ale także z misji, która jest fundamentem i podstawową racją bytu Telewizji Polskiej - komentował Jacek Kurski.

- Jest o czym opowiadać, o tej naszej drodze do wolności najnowszej, która właśnie się zaczęła od opozycji demokratycznej lat 70., która zaowocowała "Solidarnością" w 1980 roku, walką przez całe lata 80. i zwycięstwem, bo to, co się stało w 1989 roku i w latach późniejszych, to było zwycięstwo polskich dążeń do wolności, do niepodległości i warto o tym opowiedzieć w formie wydarzenia kulturalnego – mówił podczas podpisania listu intencyjnego Jarosław Sellin.

 

Na razie nie wiadomo, kto zagra podczas koncertu 29 sierpnia. Ujawniono na razie, że będą to gwiazdy zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Oprócz koncertu, 29 sierpnia w Warszawie odbędzie się też wielki festyn rodzinny oraz spotkanie uczestników uroczystości na Placu Piłsudskiego. Organizatory przewidują, ze w festynie i koncercie weźmie udział nawet 50 tys. osób.

Autor:jk

KOMENTARZE(10)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas