Radio2016-10-08
23

Koniec samodzielności Rady Mediów Narodowych? PiS szykuje kolejną nowelizację ustawy medialnej

Prawo i Sprawiedliwość chce znowelizować ustawę o radiofonii i telewizji i odebrać Radzie Mediów Narodowych samodzielność w decydowaniu o kształcie zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, przygotowana przez grupę posłów PiS nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wprowadzi nowe przepisy do art. 27. Dotyczy on sposobu wybierania prezesów i członków zarządu.Nie podjęto decyzji, kiedy projekt trafi do laski marszałkowskiej.

- Tak, potwierdzam, bardzo poważnie rozważamy taki scenariusz. Prace nad projektem tej ustawy nie są jeszcze zakończone, ale są mocno zaawansowane - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Beata Mazurek, rzecznik prasowa Prawa i Sprawiedliwości.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/kurski-przed-rada-mediow-narodowych-realizuje-mandat-telewizji-publicznej ##

Przyjęta pod koniec ub.r. „mała” ustawa medialna przenosi prawo powoływania i odwoływania zarządów publicznej radiofonii i telewizji z rad nadzorczych i KRRiT na ministra Skarbu Państwa.

To właśnie zgodnie z tą nowelą minister Dawid Jackiewicz powołał na stanowiska Jacka Kurskiego i Barbarę Stanisławczyk-Żyłę. W lipcu premier Beata Szydło poinformowała jednak o planowanej likwidacji resortu skarbu, a Jackiewicz odszedł z rządu.

Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do zapisów przygotowywanej nowelizacji ustawy medialnej. Bardzo istotną zmianą jest nadanie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencji do zatwierdzania wybranych przez Radę Mediów Narodowych zarządów mediów publicznych.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/agnieszka-romaszewska-guzy-w-tvp-potrzebne-splaszczenie-struktury-i-wieksza-kontrola-nad-produkcjami-zewnetrznymi ##

Co to oznacza w praktyce? PiS chce, aby RMN przeprowadzała konkurs i wybierała najlepszego kandydata na dane stanowisko. Ale to KRRiT będzie ten wybór zatwierdzać. Taki mechanizm funkcjonował do grudnia ub.r., z tym że prezesów i członków zarządu wybierały rady nadzorcze przy akceptacji (lub nie) Krajowej Rady.

Kolejną nowością jest możliwość bezpośredniej ingerencji KRRiT w wybór dokonany przez członków Rady Mediów Narodowych. Konkretnie: w przypadku odmowy zatwierdzenia zgłaszanej kandydatury to Krajowa Rada „wybiera i powołuje na brakujący wakat członka zarządu lub prezesa”. To oznacza całkowite odebranie samodzielności członkom RMN.

Przypomnijmy, że w piątek RMN zakończyła przesłuchania czterech kandydatów, którzy walczą o fotel prezesa TVP. Zostanie on wybrany w środę 12 października, a urzędowanie rozpocznie trzy dni później.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/krzysztof-skowronski-tvp-powinna-ruszyc-w-objazd-po-polsce-mniej-biurokracji-wiecej-radosci ##

Autor:Łukasz Brzezicki

KOMENTARZE(23)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas