Radio2018-04-03
7

KRRiT chce systematycznie kontrolować koncentrację mediów. „To konieczne, aby regulacje były skuteczne”

Zapewnienie prawidłowego poziomu finansowania mediów publicznych, rozwój oferty programowej przy uwzględnieniu roli mediów społecznych i lokalnych a także ochrona małoletnich przed wpływem szkodzących ich rozwojowi usług medialnych - to między innymi stawia sobie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jako główne cele w przyjętej strategii regulacyjnej na lata 2017-2022.

W dokumencie regulator podkreśla też, że w zakresie jego działalności w najbliższych latach powinna być praca na rzecz przepisów o nadmiernej koncentracji w mediach. Członkowie KRRiT piszą w przyjętej strategii, że misją Rady jest zapewnienie wolności słowa w radiu i telewizji, prawa do informacji, samodzielności dostawców usług medialnych i dbałość o interes odbiorców. Jako główne cele swojej strategii wskazuje natomiast na początek zapewnienie prawidłowego poziomu finansowania mediów publicznych, w stopniu pozwalającym na realizację ich zadań ustawowych.

Do tego celu - czytamy w raporcie - należy wykorzystywać też nowe media, kładąc nacisk na stopniowe ograniczanie działalności reklamowej nadawców oraz uporządkowanie przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Kolejnym celem jest „uzyskanie transparentności własności i źródeł finansowania mediów oraz zachowanie konkurencji na rynku dostawców usług medialnych”.  W strategii stawiać się będzie też mocny akcent na rozwój różnorodności oferty programowej naziemnej radiofonii i telewizji przy uwzględnieniu roli mediów społecznych i lokalnych, a także zapewnienie dostępu do mediów wszystkim grupom społecznym.

Regulator podkreśla także, jak ważną w jego działalności będzie ochrona małoletnich przed wpływem „linearnych i nielinearnych usług medialnych” - tych, które mogłyby zaszkodzić fizycznemu, psychicznemu i moralnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Jako jeden z głównych obszarów działalności w latach 2017-2022, KRRiT wskazuje działanie na rzecz przygotowywanych przepisów, zapobiegających nadmiernej koncentracji w mediach. - Aby regulacje były skuteczne, upoważniony organ kontrolny powinien dokonywać systematycznych przeglądów rynku mediów w celu ustalenia stopnia koncentracji, a także dysponować odpowiednimi kompetencjami do badania pozycji poszczególnych podmiotów (grup kapitałowych). Konstytucyjne umocowanie KRRiT oraz obecne kompetencje regulatora rynku mediów wskazują, że powinna ona pełnić rolę organu dokonującego przeglądów rynków medialnych. KRRiT posiada w tym zakresie doświadczenie, bowiem dokonuje regularnie oceny sytuacji na rynku mediów - dowodzi KRRiT w przyjętej strategii.

Członkowie Rady zwracają też uwagę, że ich kompetencje w reagowaniu na nadmierną koncentrację ograniczają się teraz do możliwości cofnięcia koncesji, jeśli nadawca uzyskuje pozycję dominującej na danym rynku lub w przypadku przejęcia kontroli nad jego działalnością. Podkreślają też, że to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta - w myśl prawa - bada, czy na rynku mediów nie zachodzi koncentracja. Zaś przeciwdziałanie pozycji dominującej w telekomunikacji należy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). - KRRiT postuluje zmianę przepisów ustawowych w celu zapewnienia ścisłej współpracy oraz wymiany informacji z Prezesem UOKiK i Prezesem UKE w tym obszarze - czytamy w dokumencie KRRiT.

Strategia została przyjęta podczas ostatniego marcowego posiedzenia KRRiT.

Autor:jk

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas