Telewizja2021-12-21
8

KRRiT szybko przedłużyła koncesje stacjom Canal+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesje satelitarne dla stacji Canal+ Film i Canal+ Sport. Nowe koncesje będą obowiązywać do 9 października 2032 roku.

Zgodnie z przedłużoną koncesją, Canal+ Film musi nadawać przynajmniej 6 godzin programu dziennie. Stacja ma mieć charakter wyspecjalizowany – filmowy, realizowany poprzez obligatoryjny udział w programie filmów fabularnych (pełnometrażowe filmy kinowe i telewizyjne, serie i seriale), który wyniesie nie mniej niż 70 proc.  tygodniowego czasu nadawania programu w godz. 6.00-23.00. Nowa koncesja zacznie obowiązywać 10 października 2022 roku.

Tego samego dnia wejdzie w życie nowa koncesja dla Canal+ Sport. Ta stacja również ma mieć charakter wyspecjalizowany, ale sportowy. Ma nadawać minimum 6 godzin programu dziennie.

- Zgodnie z informacją zawartą w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień 31 grudnia 2020 r. akcjonariat spółki przedstawia się następująco: Groupe Canal + S.A., TVN Media Sp. z o.o., Liberty Global Venture Holding B.V. - informuje KRRiT o strukturze własnościowej kanałów, którym przedłużyła koncesję. Udziały TVN Media to pozostałość po fuzji Cyfry+ z platformą n, a akcje Liberty Global to spadek po fuzji Wizji TV z Cyfrą+.  Za nowe koncesje Canal+ musi zapłacić po ok. 11 tys. zł. Kilka miesięcy temu KRRiT przedłużyła też koncesję dla stacji Canal+ Seriale.

Krótki czas oczekiwania na koncesję

Nadawcy kanałów telewizyjnych i radiowych są zobowiązani do wystąpienia o jej przedłużenie z rocznym wyprzedzeniem. Nadawcy, którzy się spóźnili mogą stracić koncesję i jeśli chcą nadawać dalej, to muszą ponownie wziąć udział w konkursie (w przypadku emisji naziemnej). Taki los spotkał niedawno kieleckie Radio Fama i Radio Nysa FM. Przed rokiem koncesję utracił natomiast kanał ATM Rozrywka.

Koncesję dla Canal+ Film i Canal+ Sport KRRiT przedłużyła stosunkowo szybko. Stare wygasają bowiem za prawie 10 miesięcy. TVN24 czekał półtora roku na przedłużenie koncesji.  Pozytywną dla nadawcy decyzję regulator podjął kilka dni przed wygaśnięciem poprzedniej koncesji i po tym jak holenderski odpowiednik KRRiT przyznał stacji licencję. Zgodnie z 35 artykułem ustawy o radiofonii i telewizji, polską koncesję mogą uzyskać podmioty, których siedziba znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Canal+ to firma z Francji, a TVN jest kontrolowany przez Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie. Sęk w tym, że spółka ta należy do amerykańskiego koncernu Discovery.

Canal+ Sport miał 0,113 proc. udziałów w rynku telewizyjnym w ub.r., natomiast Canal+ Film 0,072 proc.

Autor:Adrian Gąbka

KOMENTARZE(8)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas