Radio2016-04-12
12

KRRiT odpowiada RMF FM: zarzuty stacji to nieuprawniony nacisk na naszą niezależność

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odniosła się we wtorek do stanowiska RMF FM dotyczącego rozpatrywania wniosku o udzielenie tej stacji koncesji na kolejne 10 lat. - Oświadczenie nadawcy KRRiT odbiera jako nieuprawniony nacisk na niezależność regulatora - czytamy w dokumencie.

W weekend nadawca RMF FM skarżył się, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bezpodstawnie i niemerytorycznie wstrzymuje przedłużenie koncesji tej stacji. Komunikat o problemach w tej sprawie był nadawany przez rozgłośnię przed serwisami informacyjnym. - RMF FM znów staje w obliczu niesprawiedliwego traktowania przez KRRiT, obsadzoną, podobnie jak przed laty, nominatami PO, SLD i PSL, którzy próbują wykorzystać radio w toczącym się sporze politycznym - uważa spółka (poznaj szczegóły).

We wtorek Krajowa Rada odpowiedziała na zarzuty Grupy RMF. W oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl, KRRiT podkreśla, że procedura rozpatrywania wniosku spółki Radio Muzyka Fakty o udzielenie koncesji na kolejny okres 10 lat nadal trwa, ponieważ nadawca złożył ten wniosek 24 lutego br. Obecna koncesja wygasa 25 maja 2018 roku, a - jak podkreśla KRRiT - zgodnie z art. 35a Ustawy o radiofonii i telewizji nadawca może złożyć wniosek o udzielenie koncesji na kolejny okres nie później niż 12 miesięcy przed wygaśnięciem koncesji.

- Oświadczenie nadawcy wydane 11 kwietnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odbiera jako nieuprawniony nacisk na niezależność regulatora w trakcie toczącego się postępowania. W tym kontekście za szczególnie niedopuszczalne należy uznać sugestie o politycznych motywach działania KRRiT - stwierdza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Elementem prowadzonej obecnie procedury jest sprawdzenie, czy nadawca nie narusza warunków koncesji. KRRiT weryfikuje, czy rozpowszechnianie programu przez RMF FM powoduje zagrożenia interesów kultury narodowej, bezpieczeństwa i obronności państwa oraz narusza normy dobrego obyczaju, a także czy powoduje osiągnięcie przez nadawcę pozycji dominującej w dziedzinie środków masowego przekazu na danym terenie. KRRiT powołuje się w tym działaniu na art. 38 ust. 1 lub 2 ustawy o radiofonii i telewizji.

Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zapewnia portal Wirtualnemedia.pl, że przy przedłużaniu koncesji takie postępowanie jest standardowe. - Tylko we wskazanych w ustawie przypadkach cofa się koncesję, dlatego KRRiT w procedurze o ponowne rozpatrzenie zawsze bada czy zachodzą te przesłanki - wyjaśnia nam Twardowska.

Rzecznik prasowy RMF FM nie odpowiedział na razie na nasze pytania dotyczącej tej sprawy.

Według badania Radio Track od grudnia ub.r. do lutego br. udział RMF FM w ogólnopolskim rynku radiowym wynosił 23,8 proc.


Oświadczenie KRRiT w sprawie koncesji RMF FM

W związku z oświadczeniem wydanym przez Zarząd Spółki Radio Muzyka Fakty Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informuje, że trwa procedura rozpatrywania wniosku RMF o udzielenie koncesji na kolejny okres 10 lat. Koncesja wydana Spółce Radio Muzyka Fakty wygasa 25 maja 2018 roku. Zgodnie z art. 35a ustawy o radiofonii i telewizji nadawca może złożyć wniosek o udzielenie koncesji na kolejny okres nie później niż 12 miesięcy przed wygaśnięciem koncesji.

Oświadczenie nadawcy wydane 11 kwietnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odbiera jako nieuprawniony nacisk na niezależność regulatora w trakcie toczącego się postępowania. W tym kontekście za szczególnie niedopuszczalne należy uznać sugestie o politycznych motywach działania KRRiT.

Procedurę rozpatrywania wniosków o udzielenie koncesji na kolejny okres określają przepisy ustawy o radiofonii i telewizji. Obecnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi postępowanie będące elementem tej procedury, w zakresie występowania okoliczności wskazanych w art. 38 ust. 1 lub 2 ustawy o radiofonii i telewizji. Pełna dokumentacja pozostaje do wglądu wnioskodawcy przez cały okres trwania postępowania.

Autor:łb

KOMENTARZE(12)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas