Radio2014-08-11
2

KRRiT określiła parametry i wymagania dla odbiorników DAB+

Shutterstock.comShutterstock.com

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła rekomendacje dla nadawców i producentów odbiorników radiofonii cyfrowej DAB+. Są to podstawowe parametry i wymagania, które spełnić musi taki odbiornik.

Wymagania dotyczą odbiorników samodzielnych oraz będących częścią urządzenia wielofunkcyjnego, np. radiobudzik, radioodtwarzacz czy smartfon. W dokumencie przyjętym przez KRRiT znajdują się również parametry dotyczące odbiorników stacjonarnych, przenośnych i samochodowych.

Odbiornik standardowy, służący do odbioru radia cyfrowego w systemie DAB+ musi być wyposażony w wyświetlacz alfanumeryczny. Natomiast odbiornik multimedialny - przeznaczony do odbioru programów radiofonicznych i strumienia danych - musi być wyposażony w kolorowy wyświetlacz. Jego rozdzielczość ma mieć co najmniej 320x240 pikseli i co najmniej 8 bitów koloru.

Zgodnie z rekomendacjami KRRiT odbiornik cyfrowy DAB+ powinien umożliwiać przede wszystkim odbiór programów radiofonicznych niekodowanych, komunikatów tekstowych (m.in. nazwa stacji, tytuł audycji), ale także informacji drogowych (zalecane dla odbiorników samochodowych), Systemu Wczesnego Ostrzegania oraz odbioru profilu podstawowego Elektronicznego Przewodnika po Programach. Jego wyświetlacz powinien posiadać polskie znaki.

Ważne jest, aby samochodowy odbiornik cyfrowy DAB+ miał zapewnioną automatyczną ciągłość odbioru wybranej usługi (automatyczne dostrajanie) oraz automatyczne przełączanie na odbiór analogowy i odwrotnie.

Odbiorniki mają być przystosowane także do prezentowania dodatkowych usług multimedialnych, nawet przeglądu całych stron internetowych czy teletekstu. Do momentu zaprzestania emisji analogowych w Polsce odbiornik cyfrowy DAB+ powinien odbierać również sygnały radiofonii UKF FM.

Rekomendacje przyjęte przez Krajową Radę zostały oparte w całości o normy i specyfikacje europejskie wydane przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych.

Warto przypomnieć, że w maju przedstawiciele zarządów Grupy Time, Grupy RMF, Agory i Eurozetu zrezygnowali z uczestnictwa w pracach zespołu roboczego ds. wdrażania radiofonii cyfrowej, który działa przy KRRiT. Nadawcy domagają się, ustalenia planu przeprowadzenia procesu cyfryzacji. Uważają, że nadal nie udało się takowego wypracować (więcej na ten temat).

Autor:łb

Więcej informacji:cyfrowe radio, radio cyfrowe, DAB+

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas