Prasa2018-01-05
7

KRRiT spotka się z organizacjami pozarządowymi i dziennikarskimi w sprawie kary dla TVN24

Na piątek w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zaplanowano spotkanie zamknięte z przedstawicielami organizacji pozarządowych i instytucji skupiających dziennikarzy w sprawie kary dla TVN24. Do spotkania dojdzie z inicjatywy przewodniczącego KRRiT - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Spotkanie zaplanowane jest na godz. 14.00. Wezmą w nim udział przedstawiciele organizacji społecznych, reprezentujących różne środowiska dziennikarskie, które zaprosił przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Potwierdza to portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowa KRRiT, która nie chce jednak informować o szczegółach spotkania.

Z nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że do spotkania ma dojść z inicjatywy Krajowej Rady, a zaproszenia otrzymały m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Izba Wydawców Prasy.

Decyzja regulatora o karze dla TVN24 została mocno skrytykowana przez organizacje pozarządowe (w tym m.in. przez Izbę Wydawców Prasy oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka) oraz instytucje skupiające dziennikarzy. Według naszych ustaleń, członkowie KRRiT chcą przedyskutować tę kwestię na neutralnym gruncie.

- KRRiT podejmie próby uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie tego kryzysu, aby nie dochodziło do eskalacji - usłyszeliśmy.

Przypomnijmy, że Krajowa Rada nałożyła na TVN24 karę 1,48 mln zł za materiały, które relacjonują przebieg protestów w dniach 16-18 grudnia 2016 roku. Wśród zarzutów było m.in. to, że goście zaproszeni do studia wieczorem 16 grudnia byli stronniczy i zachęcali do udziału w manifestacjach, dziennikarze za późno poinformowali o rozwiązaniu demonstracji oraz brak opatrzenia odpowiednim komentarzem ujęć z mężczyzną, udającym zranionego. Według regulatora w ten sposób kanał propagował działania sprzeczne z prawem i sprzyjał zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu. Podczas spotkań z przedstawicielami TVN przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wysłuchiwał argumentów nadawcy.

Pod koniec grudnia 2017 roku przedstawiciele TVN przekazali KRRiT dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zarzutów sformułowanych przez Radę.

Kto uczestniczył w spotkaniu?

W piątek po południu Krajowa Rada w komunikacie potwierdziło, że Witold Kołodziejski spotkał się z przedstawicielami organizacji. - Przewodniczący Witold Kolodziejski zapoznał się ze stanowiskiem uczestników spotkania. W dyskusji wymieniono opinie w sprawie zaistniałej sytuacji, szerszego kontekstu funkcjonowania mediów w Polsce, wolności słowa i odpowiedzialności nadawcy - podano.

Wymieniono, że w spotkaniu uczestniczyli Krzysztof Bobiński (członek zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego), Wojciech Borowik (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa), Tomasz Truskawa (członek zarządu Stowarzyszenie Wolnego Słowa), dr Piotr Kładoczny (sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), Krzysztof Skowroński (prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), Jolanta Hajdasz (wiceprezes SDP i dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy), Elżbieta Ruman (członek zarządu Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), Tony Housh (przewodniczący rady dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce), Marek Sowa (z Amerykańskiej Izby Handlowej), Andrzej Maślankiewicz (sekretarz generalny zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP), Tomasz Miłkowski (sekretarz zarządu głównego SDRP ds. międzynarodowych) oraz Marek Frąckowiak (zastępca dyrektora Izby Wydawców Prasy).

Autor:Łukasz Brzezicki

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas