Radio2014-08-18
10

KRRiT zaleca montowanie odbiorników DAB+ w smartfonach i tabletach

Shutterstock.comShutterstock.com

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji twierdzi, że odbiorniki DAB+ powinny być montowane w smartfonach i tabletach, ponieważ urządzenia te są często wymieniane przez Polaków. To przyspieszyć ma - zdaniem KRRiT - cyfryzację radia w naszym kraju.

W opinii KRRiT, smartfony i tablety u konsumentów podlegają szybkiej wymianie. Dlatego, aby przyspieszyć rozpowszechnienie radia cyfrowego w Polsce, należy odbiorniki DAB+ umieszczać w tych urządzeniach. Tradycyjne radioodbiorniki analogowe są nadal spotykane w polskich gospodarstwach domowych, a Polacy nie wymieniają ich na nowe w takim stopniu jak smartfony czy tablety.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na stanowisku, że po zakończeniu emisji sygnału analogowego telewizji (ostatni nadajnik ogólnopolskiej telewizji analogowej wyłączono rok temu - więcej na ten temat) nie ma większych przeszkód aby wdrażać multipleksy radiowe. Zdaniem KRRiT, malejące ceny odbiorników DAB+ likwidują ostatnią barierę na drodze do cyfryzacji radia.

- Sukces przejścia na nadawanie cyfrowe będzie zależał od przekonania społeczeństwa, że oferta dostarczana cyfrowo będzie nie mniej atrakcyjna i wartościowa niż ta dostępna w sieci, a dostęp do niej będzie prostszy, bardziej niezawodny i nie będzie się wiązał z  dodatkowymi kosztami - czytamy w komunikacie.

Na początku czerwca KRRiT przyjęła rekomendacje dla nadawców i producentów odbiorników służących do odbioru radiofonii cyfrowej. Rada twierdzi, że jeśli odbiorniki DAB+ będą zgodne w zakresie minimalnego zestawu parametrów z normami europejskimi to nie będą drogie. - Jednak dotychczasowe doświadczenia pokazują, że to nie zawsze wystarcza, zwłaszcza jeżeli chodzi o właściwą prezentację liter charakterystycznych dla polskiego alfabetu przez odbiorniki wyposażone w najprostszy wyświetlacz znakowy - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

KRRiT podkreśla, że przyjęte rekomendacje mają być wskazówką, jakie parametry należy stosować i jak konstruować odbiorniki, aby zapewnić bezbłędny przekaz.

Autor:łb

Więcej informacji:DAB+, odbiorników DAB+, cyfrowe radio

KOMENTARZE(10)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas