Radio2017-10-24
21

Artur Andrus: Czekam na powrót szefa PR III z urlopu. Krzysztof Czabański nie komentuje

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PRPrzewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PR

Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaapelowało do zarządu Polskiego Radia o wstrzymanie decyzji personalnych związanych z zakazem konkurencji do spotkania rad programowych mediów publicznych. - Na razie nie wiem nawet, kiedy takie spotkanie nastąpi - mówi dla Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Zebranie rad programowych zwołuje właśnie Rada Mediów Narodowych. Stowarzyszenie Wolnego Słowa chciałoby, aby do czasu takiego spotkania nie podejmowano żadnych decyzji personalnych, związanych z zakazem konkurencji oraz indywidualnej współpracy dziennikarzy Polskiego Radia z innymi mediami.

- Oczekujemy także, że po tym spotkaniu, Rada Mediów Narodowych ustali standardy i zasady współpracy mediów publicznych z innymi nadawcami i redakcjami, a także zdefiniuje zakaz konkurencji dotyczący dziennikarzy mediów publicznych oraz okoliczności dopuszczające zwolnienie z takiego zakazu - czytamy w apelu podpisanym przez prezesa SWS Wojciecha Borowika.

W ubiegłym tygodniu kierownictwo Polskiego Radia poinformowało Artura Andrusa  i Roberta Kantereita, że nie dostaną odnawianej co roku zgody na pracę w TVN24.

Artur Andrus powiedział nam, że w tej chwili nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie pracował w TVN24 czy w Trójce. - Czekam na powrót dyrektora Wiktora Świetlika z urlopu. Porozmawiam z nim, wysłucham racji, przedstawię swoje i może znajdziemy jakiś kompromis. Wtedy podejmę decyzję - mówi Andrus dla Wirtualnemedia.pl.

Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, nie chce wypowiadać się na temat apelu Stowarzyszenia Wolnego Słowa. - Nie chcę go komentować, o jego zasadności powinien wypowiedzieć się prezes Polskiego Radia Jacek Sobala. Ja mogę tylko powiedzieć, że nie mamy jeszcze wyznaczonej daty spotkania rad programowych mediów publicznych. Z powodu perypetii z szefem Polskiej Agencji Prasowej terminy nam się przesunęły. Sądzę, że rady programowe najwcześniej zbiorą się w styczniu 2018 roku – mówi Czabański dla Wirtualnemedia.pl.

Andrus i Kantereit to niejedyni pracownicy polskiego radia, współpracujący z innymi mediami. W TVP Info niektóre programy publicystyczne (wiosną br. „24 minuty”, a od jesieni część wydań „Minęła 8”) prowadzi Krzysztof Świątek, szef publicystyki w Polskim Radiu 24. Dyrektor Trójki Wiktor Świetlik współprowadzi niektóre wydania „W tyle wizji” w TVP Info i pisze felietony do tygodnika „Sieci”. Adrian Klarenbach z TVP Info prowadzi popołudniowe wywiady w Polskim Radiu 24, Michał Rachoń - niektóre wydania „Debaty Jedynki”.

Zdaniem Małgorzaty Kaczmarczyk, rzeczniczki Polskiego Radia, nie można porównywać sytuacji jednoczesnej pracy w publicznym radiu i publicznej telewizji z pracą dla telewizji komercyjnej. - Media narodowe to jedna korporacja, tutaj nie ma sprzeczności. Media komercyjne to zupełnie inna firma - stwierdza w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Autor:jk

KOMENTARZE(21)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas