Telewizja2021-08-19
31

Macierewicz o TVN: „Zajmuje się prosowiecką propagandą, nie jest wolnym medium”. Stacja wytoczyła mu proces

Telewizja TVN to "nie jest wolne medium", "powstała z agentury sowieckiej", i "zajmowała się propagandą prorosyjską" - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Antoni Macierewicz. Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej TVN mówi nam, że stacja już pozwała Macierewicza za te twierdzenia.

We wtorek poseł Antoni Macierewicz był w Polskim radiu 24 gościem Doroty Kani (członkini zarządu Polska Press Grupy). - To jest jakiś niebywały paradoks, który wszystkich, którzy znają historię ostatnich 30 lat Polski, musi szokować. Nazywanie TVN-u wolnym medium jest absurdem. To jest stacja, która powstała z agentury sowieckiej. To jest stacja, która zajmowała się od początku przede wszystkim propagandą prosowiecką i prorosyjską - mówił Macierewicz.

Dodał także, że TVN to stacja "w której nieustannie, czy też w 99 procentach sprawy bezpieczeństwa referują dawni funkcjonariusze Wojskowych Służb Informacyjnych i Służby Bezpieczeństwa". - To nie jest wolne medium, próbuje kontynuować politykę z lat komunistycznych – mówił. Dorota Kania nie ingerowała w wypowiedź gościa.

Kroki prawne

Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej w TVN, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówi, że takiej treści twierdzenia z ust Macierewicza padały także w Polskim Radiu 24 już w lipcu br. -  Stanowczo sprzeciwiamy się takim komentarzom. Stanowią one próbę podważenia wiarygodności TVN i jego amerykańskiego właściciela koncernu Discovery Inc. Już w związku z wcześniejszymi wypowiedziami podjęliśmy kroki prawne i złożyliśmy pozew przeciwko Antoniemu Macierewiczowi za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o TVN, a tym samym naruszenie dóbr osobistych spółki i jej właściciela. Domagamy się w nim zaprzestania naruszania jej dóbr osobistych oraz publikacji przeprosin – przekazała nam Issat.

Przedłużenie koncesji dla TVN24 (bądź nie) leży w rękach pięcioosobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nie podjęła decyzji od 17 miesięcy. Ostatnie posiedzenie (sprzed tygodnia) także nie przyniosło oczekiwanego rozwiązania. Dla podjęcia skutecznej decyzji potrzebne są cztery głosy.

W czwartek Koncern Discovery poinformował polskie władze, że podejmie działania prawne w razie nieprzedłużenia koncesji satelitarnej TVN24 przez KRRiT oraz uchwalenia nowelizacji ustawy medialnej. Podstawą jest traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA z 1990 roku. Zaś w poniedziałek zarząd stacji przekazał, iż uzyskał w Holandii koncesję satelitarną dla TVN24, dzięki czemu kanał będzie mógł być dalej nadawany w Polsce, jeśli KRRiT nie przedłuży jego polskiej koncesji, która wygasa 26 września.

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Autor:jk

KOMENTARZE(31)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas