Technologie2018-10-29
2

MEN zapowiada mLegitymację szkolną. Podpisano dokumenty

Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdziło planowane wcześniej udostępnienie uczniom mobilnej legitymacji zainstalowanej w smartfonie. Według zapowiedzi aplikacja będzie uzupełnieniem tradycyjnej legitymacji wydawanej przez szkoły i pozwoli na potwierdzanie przez ucznia jego tożsamości oraz uprawnień m.in. w komunikacji miejskiej.

Jak informuje MEN wydanie mLegitymacji szkolnej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przewiduje podpisane 16 października br. przez minister Annę Zalewską znowelizowane rozporządzenie z 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Według zapowiedzi mLegitymacja szkolna będzie stanowiła mobilną wersję legitymacji lub e-legitymacji szkolnej. Podobnie jak w przypadku pozostałych form dokumentu mLegitymacja będzie poświadczała uprawnienie do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego.

Okres ważności legitymacji w smartfonie będzie tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji albo e-legitymacji szkolnej, z zastrzeżeniem że przedłużenie ważności jednej z wyżej wspomnianych legitymacji wymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji.

W mobilnej wersji legitymacji mają się znaleźć wszystkie informacje niezbędne do prawidłowej identyfikacji ucznia: imię i nazwisko, wiek, numer legitymacji, data wydania i okres ważności dokumentu, numer PESEL, a także adres zamieszkania oraz nazwa i adres szkoły do której uczęszcza posiadacz legitymacji.

Resort edukacji zapowiada, że mLegitymacja będzie unieważniana przez szkołę w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Projekt mLegitymacji jest realizowany przez MEN wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji. Na razie nie podano terminu w jakim mLegitymacja zostanie wprowadzona do szkół. Obecnie pilotaż tego rozwiązania jest prowadzony w wybranych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Siedlcach oraz Halinowie.

Autor:ps

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas