Biznes2019-10-22
6

Michał Sołowow wybuduje w Polsce pierwszą elektrownię atomową

Najbogatszy Polak, Michał Sołowow chce zbudować w Polsce elektrownię atomową. Firma Synthos, której jest współwłaścicielem chce postawić pierwszy taki obiekt w kraju we współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy.

Powstanie elektrowni atomowej w Polsce ogłosiła w oficjalnym komunikacie amerykańsko-japoński koncern GE Hitachi Nuclear Energy.

Cytowany w komunikacie Michał Sołowow - najbogatszy Polak według tegorocznej listy „Forbesa” i współwłaściciel firmy Synthos, która zajmuje się produkcją surowców chemicznych w Polsce - skomentował tę inwestycję słowami: - Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji - powiedział.

Według biznesmena "wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na nasz przemysł i cały naród”.

Reaktor jądrowy wodno-wrzący ma powstać w ciągu najbliższych 10 lat. Będzie mieć moc 300 megawatów i będzie kosztować 1 mld dolarów.

Mały reaktor modułowy, na którym ma opierać się polska elektrownia atomowa ma być tańszym rozwiązaniem, niż konwencjonalne reaktory jądrowe. Do tego będzie bazować na technologii BWRX-300, co ma zmniejszyć koszty do 60 proc. w porównaniu na przykład z konstrukcjami chłodzonymi wodą.

- BWRX-300 to przełomowa innowacja w branży, w której koszty stały się znaczącą barierą. Dzięki naszemu podejściu projektujemy BWRX-300 tak, aby był konkurencyjny pod względem kosztowym w stosunku do gazu, odnawialnych źródeł energii i innych form wytwarzania energii. Wyrażamy uznanie dla Synthos za zainteresowanie technologią małych reaktorów modułowych i poparcie dla opcji czystej energii w Polsce - komentował Jon Ball, wiceprezes wykonawczy ds. projektów elektrowni jądrowych w GEH.

Według informacji "Parkietu" możliwą lokalizacją dla pierwszego polskiego minireaktora SWR mógłby być obszar oświęcimskiego Synthosu, jednego z największych zakładów chemicznych w Polsce i w Europie.

Jak podkreślają rozmówcy dziennika, jedna taka jednostka byłaby w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd 100/120-tysięcznego miasta. To samo z zapotrzebowaniem dużego zakładu przemysłowego. A już dwa reaktory typu SWR są w stanie pokryć w pełni potrzeby całego np. województwa podkarpackiego.

Majątek Sołowowa wyceniany jest na 13,3 mld zł, na sam szczyt listy „Forbesa” powrócił po 12 latach. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. miliard dolarów. Biznesmen byłby pierwszym przedsiębiorcą prywatnym na świecie, który podjąłby się wdrożenia technologii małych reaktorów jądrowych.

Autor:NB

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas