Telewizja2020-05-29
3

W Minneapolis zatrzymano dziennikarza CNN w czasie relacji na żywo z zamieszek (wideo)

Omar Jimenez z CNN w czasie zatrzymania przez policjęOmar Jimenez z CNN w czasie zatrzymania przez policję

Policja w Minneapolis zatrzymała na ok. godzinę reportera CNN Omara Jimeneza i dwóch pracowników technicznych, którzy relacjonowali zamieszki. Zatrzymanie pokazano na żywo w stacji. CNN stwierdziło, że to jawne naruszenie Pierwszej Poprawki do Konstytucji USA.

W Minneapolis od kilku dni trwają zamieszki po tym, jak w czasie zatrzymania przez policję zmarł Afroamerykanin, George Floyd. Protestujący w nocy podpalili jeden z posterunków policji.

W piątek rano tamtejszego czasu Omar Jimenez prowadził relację na żywo, stojąc za szpalerem policjantów. Kiedy jedna osoba przecisnęła się przez ten szpaler i policjanci pobiegli za nią, reporter z operatorem też ruszyli w tamtą stronę.

Wtedy zostali otoczeni przez mundurowych. Omar Jimenez pokazywał im swoją plakietkę dziennikarską i zapewniał, że pójdą z operatorem we wskazane im miejsce. Mimo to założono mu kajdanki i wyprowadzono, a operator zdołał to nagrać, zanim sam został zakuty w kajdanki i wyprowadzony. Aresztowano też trzecią osobę z ekipy Jimeneza.

Josh Campell, inny reporter CNN będący na ulicach Minneapolis, powiedział, że do niego także podeszli policjanci, ale kiedy wyjaśnił, że jest dziennikarzem, stwierdzili tylko, że w tamtym miejscu może przebywać. - Zostałem potraktowany zupełnie inaczej niż Omar Jimenez - dodał.

Dział komunikacji CNN szybko wydał na Twitterze krótki komunikat o zatrzymaniu reportera i operatora stacji.

- To jawne naruszenie praw wynikających z Pierwszej Poprawki. Władze Minnesoty, w tym gubernator, muszą natychmiast uwolnić trzech pracowników CNN - stwierdził nadawca.

Po mniej więcej godzinie firma dodała, że Omar Jimenez i jego dwóch współpracowników zostali wypuszczeni przez policjantów.

Policja w Minneapolis podkreśliła, że pracownicy CNN zostali uwolnieni, jak tylko potwierdzono, że są dziennikarzami.

Natomiast gubernator Minnesoty Tim Walz w telefonicznej rozmowie z prezesem CNN Jeffem Zuckerem przeprosił za zatrzymanie pracowników stacji, określając je jako nieakceptowalne.

 

Autor:tw

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas