Telewizja2023-07-26
23

Polsat chce nadawać kanał informacyjny W24 na MUX-8. Trzy pozostałe wnioski błędne

W konkursie dotyczącym naziemnego MUX-8 Polsat zaproponował kanał informacyjny W24, natomiast Red Carpet Media Group trzy stacje filmowo-serialowe. - Wnioski RCMG były błędne i zostaną bez rozpoznania. Ukaże się ponowne ogłoszenie w sprawie MUX-8. Nie podjęto decyzji o przyznaniu miejsca - informuje Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

Postępowanie dotyczyło kanałów wyspecjalizowanych, czyli tematycznych.  W przypadku nadawcy Red Carpet TV i RedTop TV problemem okazała się forma wniosku. Firma chciała rozszerzenia koncesji.

- Nasze wnioski dotyczyły rozszerzenia istniejących koncesji, które posiadamy i ich zmiany z uniwersalnych na wyspecjalizowane - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Wydarzenia 24 trafią na MUX-8?

Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że zostanie ogłoszony dodatkowy konkurs dotyczący miejsc w MUX-8. Treść ogłoszenia ma być taka sama, ale tym razem będzie ono dotyczyło dwóch miejsc, a nie trzech.

- Jeśli będzie ogłoszony nowy konkurs dotyczący MUX-8, to na pewno weźmiemy w nim udział. Proponujemy kanały filmowo-serialowe, z różnymi akcentami. Chodzi o adresatów ofert czy ich wiek - zapewnia Kułak.

Wiele wskazuje na to, że trzecie miejsce przypadnie kanałowi informacyjnemu W24. Rzecznik prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska, ani rzecznik Telewizji Polsat Tomasz Matwiejczuk nie odpowiedzieli na nasze pytania w tej sprawie. Najprawdopodobniej chodzi o zagwarantowanie miejsca na multipleksach kanałowi Wydarzenia 24.

Polsat, w przeciwieństwie do Red Carpet Media Group, nie zdecydował się na wniosek o rozszerzenie satelitarnej koncesji, tylko o nową koncesję naziemną.

Jeśli Polsat ją ostatecznie otrzyma, to może wystąpić o zmianę nazwy z W24 na Wydarzenia 24. Emisja będzie się odbywała jednak w słabszej jakości SD, a nie w HD, jak w przypadku MUX-4.

W tle wniosek o przedłużenie decyzji odnośnie MUX-4

Kanał Wydarzenia 24 we wrześniu 2021 roku zastąpił dostępną drogą satelitarną i w sieciach kablowych Superstację. Trafił też do MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej, gdzie jego emisja ma charakter „eksperymentalny”. Wówczas Polsat News został zakodowany. Obecnie Urząd Komunikacji Elektronicznej zajmuje się wnioskiem należącej do Polsatu spółki Info-TV-FM o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej MUX-4 o kolejne 10 lat (obowiązuje do końca roku).

Zgodnie z wydaną przez UKE kilkanaście lat temu decyzją rezerwacyjną, z jednym podmiotem może być związanych maksymalnie 50 proc. stacji telewizyjnych lub radiowych. Do Polsatu należą: Wydarzenia 24, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, a więc 6 na 11 kanałów.

- Zgodnie z art. 116 ust. 8 Prawa Telekomunikacyjnego, w ramach postępowania o rezerwację częstotliwości na kolejny okres, Prezes UKE będzie badał m.in. czy nie zostały rażąco naruszone postanowienia obowiązującej decyzji rezerwacyjnej - tłumaczył niedawno w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Jeden z konkurentów Polsatu krytykował emisję Wydarzeń 24 w MUX-4.

- Niekodowany i nadawany naziemnie kanał Wydarzenia24 z MUX-4 ma 59,2 proc. zasięgu wśród widzów naziemnych. Odbiera istotną  część widowni i budżetów reklamowych nadawcom, którzy musieli najpierw wygrać konkurs i potem zapłacić ogromne, kilkunastomilionowe opłaty za koncesję naziemną. To nieczysta gra - przekonywał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, nadawcy m.in. Antena HD. Nieco inaczej sprawę ocenił UKE. - Jeżeli chodzi o Wydarzenia24, to nadawca nie musi prowadzić emisji kodowanej - wyjaśniał Tomaszewski z UKE.

Małe zainteresowanie konkursem

Tylko cztery wnioski dotyczące MUX-8 potwierdzają wtorkowe informacje Wirtualnemedia.pl o niewielkim zainteresowaniu konkursem. Na razie KRRiT nie podejmuje działań, aby to zmienić i obniżyć na przykład opłatę za nadawanie w ósmym multipleksie. Kosztuje ona 13,5 mln zł, a do tego trzeba jeszcze doliczyć ponad 6 mln zł rocznie na rzecz Emitela, który jest operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

W lutowych konsultacjach przewodniczącego KRRiT zaproponowano 14 kanałów telewizyjnych. Były wśród nich stacje filmowo-serialowe, poświęcone stylowi życia, okolicznościowe czy dotyczące wartości rodzinnych i chrześcijańskich. Później wielu nadawców wcześniej zgłaszających chęć emisji naziemnej, zdecydowała się na niebranie udziału w konkursie. Tak postąpiły TVS, Grupa MWE, TV Republika i TV MN. MUX-8 jest nadawany tylko w jakości SD. Poza tym emisja odbywa się w paśmie VHF, najczęściej z inną polaryzacją niż pozostałe multipleksy. Wielu widzów wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej, aby odbierać stacje z ósmego multipleksu (Zoom TV, WP, Nowa TV, Metro).

- Jeśli chodzi o zainteresowanie konkursem, to sam jestem zaskoczony, gdyż na etapie konsultacyjnym wiele podmiotów deklarowało start w konkursie. Niewielkie finalne zainteresowanie zapewne wynikało z faktu głębszych analiz, szczególnie biznesowych szacujących koszty  i spodziewane przychody takiego programu. Oczywiście takie analizy po stronie spodziewanych przychodów będą różne dla różnych ofert programowych. Można więc przypuszczać, że właśnie oferty programowe zadecydowały o ostatecznych decyzjach nadawców - ocenia Kułak z Red Carpet Media Group.

Autor:Adrian Gąbka

KOMENTARZE(23)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas