Biznes2023-08-11
0

NBP wraz z ukraińskim odpowiednikiem wyemitują kolekcjonerskie monety na Dzień Niepodległości Ukrainy

Fot. NBPFot. NBP

Narodowy Bank Polski wraz ze swoim odpowiednikiem: Narodowym Bankiem Ukrainy wspólnie wyemitują srebrne monety kolekcjonerskie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia. Pieniądze z ich sprzedaży polski bank przekaże Ukraińcom w ramach humanitarnego wsparcia.

Numizmaty zaprojektował ukraiński artysta Volodymyr Taran. Zostaną wyemitowane 24 sierpnia i dostępne mają być zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Będą to monety o nominale - odpowiednio - 10 złotych i 10 hrywien. Stanowią zestaw, a ich projekt tworzy kompozycyjną całość, układając się w kształt serca.

Narodowy Bank Polski informuje, że monety będą wykonane ze srebra próby Ag 999, masa każdej będzie wynosić 31,1 g. Łączny nakład emisyjny zestawów wyniesie do 10 tys. sztuk, z czego połowa nakładu będzie produkowana i sprzedawana w Polsce, a połowa w Ukrainie. Kupić je będzie można w kasach Oddziałów Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner. Nakład przeznaczony do sprzedaży w Ukrainie będzie dystrybuowany poprzez oficjalne banki dystrybucyjne oraz sklep internetowy Narodowego Banku Ukrainy.

To kolejna wspólna inicjatywa

Tegoroczna emisja to już druga wspólna inicjatywa NBU oraz NBP. W 2012 r. oba banki wyemitowały z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010–12 srebrne monety kolekcjonerskie – podobnie jak obecnie – tworzące zestaw. Narodowy Bank Polski informuje, że planuje przekazanie na rzecz Ukrainy dochodu ze sprzedaży zestawu srebrnych monet kolekcjonerskich „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo" w formie bezzwrotnego humanitarnego wsparcia finansowego.

W listopadzie ub. roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu inną srebrną monetę kolekcjonerską, wybitą w 90. rocznicę powstania Znaku Rodła. Numizmat jest kwadratowy, o nominale 10 zł, jednak kupić go można za 180 zł. Z kolei w sierpniu 2022 r. trafiły do obiegu dwie inne srebrne monety kolekcjonerskie, z serii „Wielcy polscy ekonomiści". Widoczne są na nich z wizerunki Leona Biegeleisena i Jana Stanisława Lewińskiego.

 

Autor:jk

Więcej informacji:Ukraina, NBP, Moneta kolekcjonerska

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas