Prasa2023-08-18
0

„New York Times” kontra twórca ChatGPT. Poszło o plagiat

„New York Times” zastanawia się nad pozwaniem firmy OpenAI, twórcy czatbota ChatGPT. Chodzi o ochronę własności intelektualnej związanej z tekstami dziennika, bo czatbot je wykorzystuje, tworząc odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania.

OpenAI, twórca ChatGPT, od dłuższego czasu prowadzi rozmowy z mediami na temat praw autorskich. Podobne dyskusje toczą się z udziałem innych firm inwestujących w rozwój sztucznej inteligencji, jak Google, Microsoft czy Adobe.

„Financial Times” w czerwcu donosił, że firmy tworzące narzędzia AI mogłyby płacić wydawcom za możliwość wykorzystania ich treści do rozwoju technologii. ChatGPT i Bard koncernu Google to wielkie modele językowe, które są „trenowane” na ogromnej ilości danych z internetu. Media są zaniepokojone: czatboty mogą sprawić, że użytkownicy przestaną sięgać po ich tytuły, bo będą mogli zdobyć informacje za pomocą ChatGPT i jemu podobnych.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/muzyka-stworzona-przy-pomocy-sztucznej-inteligencji-bedzie-podlegac-licencjonowaniu ##

Jak się okazuje, „New York Times” rozważa nawet kroki prawne wobec OpenAI, jak w środę podało nieoficjalnie NPR, publiczne radio USA. O co poszło? ChatGPT może wygenerować odpowiedzi odpowiadające na pytania zawarte w tekstach będących dziełami dziennikarzy „NYT”.

Czytaj też: Google ujawnia nowe funkcje generatywnej sztucznej inteligencji w wyszukiwarce

Jak dowiedziało się NPR, prawnicy dziennika zastanawiają się, czy pozwać OpenAI. Choć nie wiadomo, czy ChatGPT był trenowany na artykułach „NYT”, jeśli sąd orzeknie naruszenie praw autorskich, może zgodnie z prawem federalnym zarządzić usunięcie artykułów z bazy danej czatbota. OpenAI może też grozić grzywna w wysokości nawet 150 tys. dol.

NPR zaznacza, że według jego informacji „NYT” nie będzie uczestniczył w rozmowach innych mediów z firmami AI na temat wykorzystania ich tekstów przez czatboty.

Ani rzecznik „NYT”, ani OpenAI nie odnieśli się do informacji radia.

Problemy prawne OpenAI

OpenAI już mierzy się z zarzutami różnych autorów, w tym satyryczki Sarah Silverman, że czatbot firmy streszcza ich prace, choć nie ma zgody na użycie treści ich książek.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/dlaczego-sztuczna-inteligencja-nas-oklamuje ##

ChatGPT wystartował 30 listopada ub.r., ale jest częścią szerszego zestawu technologii opracowanych przez OpenAI, który ma bliskie powiązania z Microsoftem. Metoda działania ChatGPT w ogromnym skrócie ogranicza się do uzyskania odpowiedzi na zadane mu pytania. Wyróżnia się tym, że jako narzędzie tekstowe jest w stanie tworzyć teksty porównywalne do treści tworzonych przez ludzi. Wykorzystując techniki głębokiego uczenia się generuje odpowiedzi w czasie rzeczywistym w zależności od przedstawionych mu w pytaniu parametrów. Zarówno dotyczących treści, jak i np. liczby akapitów czy znaków w wygenerowanym tekście.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/openai-zaktualizowal-chatgpt-i-obnizyl-cene-subskrypcji ##

Wydawnictwo The New York Times Company w drugim kwartale tego roku odnotowało rekordowe 590,9 mln przychodów (+6,3 proc. rok do roku) oraz 92,2 mln dolarów skorygowanego zysku operacyjnego. Wydawca ma już prawie 10 mln subskrypcji.

Autor:jsx

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas