Telewizja2022-12-25
25

Niemiecka telewizja rezygnuje ze studia w Warszawie

Studio ARD w WarszawieStudio ARD w Warszawie

Stacja regionalna Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) nie chce przejąć studia niemieckiej telewizji publicznej ARD w Warszawie. Przed rokiem kanał zobowiązał się, że do końca 2022 roku, wymieni w stolicy Polski ekipę Westdeutscher Rundfunk (WDR) i będzie utrzymywać placówkę. Zmiana decyzji jest podyktowana m.in. oszczędnościami.

W skład struktury ARD, który jest nadawcą Das Erste, One, tagesschau24 i ARD-alpha, wchodzi dziewięć stacji regionalnych i jedna adresowana do zagranicy. To WDR (Nadrenia Północna-Westfalia), BR (Bawaria), RBB (Berlin i Brandenburgia), SWR (Nadrenia-Palatynat i Badenia-Wirtembergia), MDR (Turyngia, Saksonia i Saksonia-Anhalt), NDR (Dolna Saksonia, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Szlezwik-Holsztyn), HR (Hesja), SR (Saara), RB (Brema) oraz Deutsche Welle. Choć z Berlina jest bliżej do Polski niż z Kolonii, to utrzymaniem warszawskiej placówki zajmowała się WDR. Pod koniec 2021 roku RBB poinformowała, że przejmie studio na 8 lat w 2022 roku.

Zobacz także: Berlusconi zwiększa udziały w ProSiebenSat.1

Problemy stacji z Brandenburgii

Tymczasowa dyrektor RBB Katrin Vernau powiedziała w poniedziałek podczas posiedzenia komisji parlamentu Brandenburgii w Poczdamie, że RBB nie może przejąć warszawskiego studia, a umowy w tej sprawie nie zostały podpisane. Szefowa stacji liczy, że WDR będzie kontynuować pracę w stolicy Polski, a widzowie ARD w całych Niemczech, będą mogli dalej oglądać relacje dziennikarzy z naszego kraju. - To bardzo pomogłoby nam w obecnej sytuacji finansowej - powiedziała. WDR potwierdza, że rozmowy z RBB są prowadzone.

 

- Dla prestiżu i wizerunku RBB w ARD ważne było zarządzanie zagranicznym studiem. Trzeba jednak być w stanie sfinansować taką działalność - stwierdziła dyrektor RBB, której zadaniem jest wyprowadzenie stacji z kryzysu. RBB zmaga się ze skandalem po zarzutach o nepotyzm wobec  zwolnionej dyrektor Patricii Schlesinger. Zaprzeczyła ona tym oskarżeniom. Niedawno okazało się, że nadawca planuje oszczędności, a jego optymistyczne plany na najbliższe lata, nijak miały się do rzeczywistości.

Zobacz także: Koniec sporu nadawcy publicznego z sieciami kablowymi. Niemiecka telewizja publiczna będzie płacić?

RBB może otrzymać odszkodowanie związane z zakończeniem projektu budowlanego Digital Media House. Nadawca chciał przenieść się do nowej siedziby w Berlinie-Charlottenburgu w 2026 roku. Jak informuje Digital Fernsehen, w grudniu okazało się, że projekt jest droższy niż oczekiwano i może pochłonąć nawet 300 mln euro. Straty z powodu nieudanej inwestycji przekroczyły 18 mln euro.

Warszawskie biuro ARD zostało otwarte już w 1961 roku. Korespondenci stacji z RFN byli świadkami upadku komunizmu nad Wisłą. Studio znajduje się przy ulicy Bieżanowskiej na Mokotowie. Korespondenci przygotowują wejścia na żywo najczęściej na tle zdjęcia przedstawiającego Pałac Kultury i Nauki. W ciągu ostatniego roku live’y ze stolicy Polski przygotowywali m.in. Olaf Bock, Kristin Joachim, Jan Pallokat czy Inge Swolek.

Zobacz także: Canal+ chce przejąć Sky Deutschland

Autor:ag

KOMENTARZE(25)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas