Telewizja2016-02-26
5

„Nowe Ateny” Piotra Gursztyna i odświeżony „Ex Libris” wiosną w TVP Historia

Wiosną na antenie TVP Historia zadebiutuje program publicystyczny Piotra Gursztyna „Nowe Ateny”, a cykl „Ex Libris” o nowościach wydawniczych na rynku historycznym poprowadzą prof. Antoni Dudek i Wiktor Świetlik. Widzowie obejrzą premierowo filmy dokumentalne, m.in. w paśmie „Półkowniki III RP”.

W czwartek 3 marca br. TVP Historia rozpocznie emisję nowego programu publicystycznego „Nowe Ateny”, który poprowadzi dyrektor anteny Piotr Gursztyn. Magazyn będzie realizowany na żywo. - Ma ogniskować debatę historyczną w Polsce - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Gursztyn.

W „Nowych Atenach” prowadzący porozmawia z zaproszonymi gośćmi na temat aktualnych spraw i gorących sporów historycznych. Wśród ekspertów znajdą się historycy i publicyści. W pierwszym odcinku Piotr Gursztyn poruszy temat „Żołnierzy Wyklętych” w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W kolejnych odcinkach porozmawia o stosunkach polsko-żydowskich, a także spróbuje dokonać bilansu polskich dziejów w kontekście 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Wiosną wydłużony zostanie cykl „Ex Libris”, a jego formuła będzie odświeżona. Oprócz felietonów o zapowiedziach książkowych w każdym odcinku widzowie obejrzą dyskusję o recenzjach książek historycznych, którą przeprowadzą prof. Antoni Dudek i Wiktor Świetlik. „Ex Libris” można oglądać w niedziele o godz. 17.00.

Kontynuowane będzie pasmo „Półkowniki III RP” (soboty o godz. 22.05) z filmami, które miały problemy z emisją w różnych okresach historii. Wiosną widzowie obejrzą: czteroodcinkowy cykl „Lata przełomu”, „Prezydenci - Bolesław Bierut”, „Prezydenci - Lech Wałęsa”, „Nocna zmiana” i „Czas transformacji”.

Nowymi cyklami dokumentalnymi w marcu będą „Wojownicy czasu” (sobota o 20.15), „Ściśle tajne. Tajemnice zbrodni wojennych” (środa o 19.45) i „Wcielenia zła” (poniedziałek i wtorek o 19.45). 18 kwietnia zadebiutują „Tajemnice III Rzeszy”, emitowane poniedziałek i wtorek o godz. 19.45, a w tym samym paśmie od 24 maja emitowane będą „Dzieci Hitlera”.

W wiosennej ramówce TVP Historia zaplanowano wiele premier filmów dokumentalnych, m.in. „Emisariusz kardynała” (27 marca), „Krzyż i korona” (14 kwietnia), „Zapomniany legion” (21 maja) oraz „Gramota, czyli komunistów walka z analfabetyzmem” (18 czerwca).

W kwietniu TVP Historia będzie transmitować uroczystości z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wiosną na antenie będzie więcej relacji na żywo z różnych wydarzeń historycznych.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w styczniu br. udział TVP Historia w rynku telewizyjnym wyniósł 0,64 proc.

Autor:lb

KOMENTARZE(5)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas