Telewizja2016-09-27
94

Nowelizacja ustawy abonamentowej gotowa. „Rejestracja nieposiadania telewizora i odbiornika radiowego”

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. tvpJacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. tvp

Projekt nowelizacji ustawy abonamentowej, zmieniający sposób poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego trafi do Sejmu w październiku - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. - Projekt jest gotowy - potwierdza nam Elżbieta Kruk, posłanka PiS.

W zeszłym tygodniu podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski spotkał się z producentami, reżyserami i scenarzystami. Przedstawiono wówczas wyniki programu Nabór, Ocena, Selekcja (NOS).

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl Kurski poinformował również twórców, że ustawa abonamentowa zostanie znowelizowana najprawdopodobniej w październiku, a dzięki temu TVP zyska środki na realizację projektów serialowych.

- Według informacji, jakie posiadam, jest możliwe przeprowadzenie jeszcze w październiku ustawy abonamentowej, która nie będzie zderzała się z groźbą podważenia w Komisji Europejskiej. Ustawa odwróci źródło powstania zobowiązania. To spowoduje napływ do Telewizji Polskiej 1-1,5 mld zł w 2017 i 2018 roku - wyjaśniał Jacek Kurski.

Portal Wirtualnemedia.pl potwierdził te informacje w klubie PiS. Projekt nowelizacji ustawy abonamentowej może trafić do Sejmu w połowie października. Będzie to projekt poselski, przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Parlament zajmie się nim prawdopodobnie na drugim październikowym posiedzeniu (czyli od 19 października).

- Projekt ustawy jest gotowy, ale rozważamy jeszcze różne inne rozwiązania. Nie chciałabym mówić o konkretnych propozycjach - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Elżbieta Kruk, posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, PiS bierze pod uwagę opracowany w Telewizji Polskiej projekt nowych zasad pobierania abonamentu radiowo-telewizyjnego, według których rejestrować trzeba będzie nieposiadanie telewizora i odbiornika radiowego, a nie jak dotychczas ich posiadanie. Propozycja opiera się bowiem na domniemaniu, że wszystkie gospodarstwa domowe mają takie odbiorniki. Składane deklaracje o braku odbiornika miałyby być kontrolowane.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/telewizja-polska-chce-rewolucji-w-abonamencie-rtv-rejestrowac-trzeba-bedzie-brak-telewizora-i-radia ##

Obecnie abonament rtv płacą osoby, które zarejestrują posiadane odbiorniki telewizyjne i radiowe. Z danych KRRiT wynika, że w zeszłym roku z 13,57 mln gospodarstw domowych zarejestrowane odbiorniki miało 6,72 mln gospodarstw, z których połowa była ustawowo zwolniona z abonamentu RTV, a terminowo płaciło go tylko 1,06 mln gospodarstw.

Autor:Łukasz Brzezicki

KOMENTARZE(94)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas