Prasa2020-11-06
7

Projekt Instytutu Nowych Mediów: odzyskanie przez Polskę niepodległości w światowych gazetach

Eryk Mistewicz, fot. Polsat NewsEryk Mistewicz, fot. Polsat News

Publikację tekstów z Polski w największych tytułach prasowych na całym świecie przed Narodowym Świętem Niepodległości, zakłada kolejna odsłona projektu "Opowiadamy Polskę światu" Instytutu Nowych Mediów.

Instytut Nowych Mediów informuje, że teksty o tym, "jak Polska budziła się do lotu w 1918 roku" będą opublikowane w "największych tytułach prasowych na całym świecie". To kolejna odsłona projektu "Opowiadamy Polskę światu". Poprzednie zakładały publikację tekstów polskich autorów w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku i w 40. lecie "Solidarności".

Wśród autorów znajdą się m.in.: historyk prof. Wojciech Roszkowski, filozof polityki Jan Rokita czy prezes IPN Jarosław Szarek.

"Wydawcy i redaktorzy naczelni tytułów na całym świecie przyzwyczaili się, że dostają od nas dobrze napisane, ciekawe teksty o Polsce. Pozwalające zrozumieć o co chodzi Polakom, dlaczego tak a nie inaczej reagują, dlaczego tak bardzo są dla nas ważne wolność, solidarność, prawa człowieka, w tym prawa kobiet, jednocześnie bez nachalnej propagandy. Widzimy, z jak dobrym przyjęciem spotykają się te teksty na całym świecie" - mówi Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, inicjator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, ocenił z kolei, że świat łaknie porywających historii. "Tworzymy relacje z redakcjami, odpowiadamy na ich zapotrzebowanie, nie kupujemy artykułów sponsorowanych, ale tworzymy wspólną opowieść. Wielokrotnie słyszeliśmy od dziennikarzy i redaktorów naczelnych: macie świetne historie, ciekawych bohaterów, dajcie ich światu!" - mówi Kłosowski.

Prof. Wojciech Roszkowski w swoim tekście stwierdza, że historia Polski jest kopalnią wiedzy o życiu społecznym i politycznym. "Z dziejów szlacheckiej demokracji I Rzeczypospolitej, czyli państwa sprzed XVIII-wiecznych rozbiorów, dzisiejsze demokracje mogą się nauczyć, jak straszne koszty ponieść może państwo, w którym wolności nie towarzyszy odpowiedzialność" – pisze Roszkowski.

"Wbrew naciskom i modom płynącym z +postępowego+ Zachodu, który nie zdaje sobie nawet często sprawy ze swoich problemów, tradycyjne wartości nadal cementują polskie społeczeństwo. Przywiązanie do życia rodzinnego wynikać może z wagi więzi rodzinnych w dawnej, szlacheckiej Polsce oraz z pamięci o zagrożeniach polskiej rodziny pod zaborami i w czasie ostatniej wojny i okupacji. Szacunek dla kobiet, który wyraża się w dawnym zwyczaju całowania ich w rękę, wynika z dość niezależnej roli kobiet w I Rzeczypospolitej oraz ich znaczeniu w czasie zaborów, a nawet pod panowaniem komunistów, gdy +matki Polki+ dzielnie walczyły w kolejkach o zaopatrzenie domu. Umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne, jeśli zważyć, jak długo tej wolności Polakom brakowało w ostatnich dwóch stuleciach" – podkreśla historyk.

Z kolei prezes IPN Jarosław Szarek przedstawia zagranicznemu odbiorcy skróconą historię ostatniego wieku. "Polska wciąż i wciąż odradzała się. Trwała niepokonana, rozwijała oświatę i naukę, gospodarcze innowacje, tworzyła sztukę. I budziła do lotu. Ileż to razy w czasie niewoli trzeba było pokonać gorycz klęski, gdy wszystkie okoliczności wskazywały, że ziszczają się słowa +finis Poloniae+?" – pisze Szarek.

Jan Rokita pisze: "Polska zatopiona jest w historii. Dzięki niej zrozumiemy, dlaczego właśnie w Polsce żyje i pracuje przeszło milion przyjętych tu z otwartymi rękami imigrantów ukraińskich, a na szczycie Unii Europejskiej polski premier zabiega (z sukcesem) o plan rozległego wsparcia gospodarczego dla Białorusi".

Projekt "Opowiadamy Polskę światu" przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Autor:pap / bcz

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas