Telewizja2013-04-19
17

Ojciec Tadeusz Rydzyk obawia się o koncesję dla TV Trwam

Ojciec Tadeusz Rydzyk, szef TV Trwam, wyraził obawę, że KRRiT może znowu nie przyznać Fundacji Lux Veritatis koncesji na naziemne nadawanie cyfrowe. Tym razem zrobił to podczas czwartkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Ojciec Tadeusz Rydzyk podczas czwartkowego wystąpienia przed sejmową komisją wyraził obawę, że w kolejnym konkursie na miejsce na multipleksie Fundacja Lux Veritatis (nadawca TV Trwam) może znowu „być dyskryminowana i z nieuzasadnionych przyczyn nie otrzymać koncesji”. Przedstawiciele TV Trwam, jak również posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagali się podczas posiedzenia Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii ujawnienia przez KRRiT wszystkich zasad, według których przyznawane są koncesje na naziemne nadawanie telewizji cyfrowej.

Dyskutowano także o procesie wdrażania cyfryzacji na polskim rynku. Posłowie PiS zastanawiali się m.in. nad tym, jak się ma wyłączanie sygnału telewizji analogowej w poszczególnych rejonach Polski do faktu, że dekodery konieczne do odbioru sygnału cyfrowego ma tylko niewielka część społeczeństwa.

Ojciec Tadeusz Rydzyk był już niedawno gościem Sejmu. Było to posiedzenie Sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która prowadzi przeciwko KRRiT postępowanie w sprawie nieprzyznania fundacji Lux Veritatis miejsca na cyfrowym multipleksie MUX-1 w pierwszym konkursie z 2011 roku. 3 kwietnia br. po przesłuchaniu przed Komisją, Ojciec Rydzyk powiedział dziennikarzom m.in., że „jest zadowolony z przesłuchania i wdzięczny osobom, które stoją na straży prawdy” (więcej na ten temat).

Warto przypomnieć, że politycy PiS chcą postawić przed Trybunałem Konstytucyjnym przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz członków Rady: Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego. Zdaniem PiS, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopuściła się podczas rozstrzygania konkursu nierównego traktowania kandydatów oraz złamała zasady konstytucji (więcej na ten temat).

Pierwszy konkurs na cztery miejsca na multipleksie MUX-1 został rozstrzygnięty przez KRRiT w kwietniu 2011 roku. Brało w nim udział 17 podmiotów. Wniosek fundacji Lux Veritatis został przez KRRiT odrzucony, gdyż - jej zdaniem - fundacja miała w poprzednich latach ujemne wyniki finansowe i nie byłaby w stanie finansować kosztów naziemnego nadawania cyfrowego. Fundacja Lux Veritatis bierze obecnie udział w drugim konkursie - na cztery miejsca na multipleksie MUX-1, zwalniane przez TVP. Fundacja chce uzyskać prawo do nadawania kanału o charakterze społeczno-religijnym (więcej na ten temat).

Autor:kl

KOMENTARZE(17)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas