Internet2007-01-15
0

ONZ nie będzie zarządzać internetem

Nowy szef ITU zapowiedział, że nie chce spełniać funkcji zarządcy internetu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych nie chce zarządzać internetem w przyszłości, powiedział w piątek szef agencji ITU przy ONZ.

Hamadoun Toure, wybrany w listopadzie dyrektorem generalnym International Telecommunication Union powiedział, że agencja ta będzie tylko jedną z kilku instytucji angażującej się w formowanie kształtu rozwoju sieci.

“Nie jest moim zamiarem bycie zarządcą internetu” powiedział Toure reporterom w Genewie, na swojej pierwszej konferencji prasowej, dodając: “Nie ma ani jednej sprawy, która mogłaby być postanowiona wyłącznie przez jedną organizację”.

Toure zapowiedział, że ITU współpracować będzie z innymi organizacjami, takimi jak ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), które każdego dnia zajmują się przepływem danych w internecie i nadzorują funkcjonowanie podstawowych zasad, dzięki którym dochodzi do komunikacji w sieci. Kontrola nad tymi zasadami jest obecnie kluczowym punktem sporów między państwami, ze szczególnym uwzględnieniem niektórych rozwijających się państw, chcących doprowadzić do kompletnego uniezależnienia się ICANN od rządu amerykańskiego i nadzoru ONZ nad organizacją. Inne kraje grożą stworzeniem równoległej struktury, niezależnej od obecnie istniejącego internetu. 
.
“Musimy uniknąć międzyrządowej 'cyberwojny'” powiedział Toure dodając, że wdrażane regulacje powinny być stosownie dopasowywane do lokalnych warunków.

Toure pochwalił amerykańską Federal Communications Commission nazywając ją modelową instytucją regulującą i twierdząc, że FCC jest “naszym bardzo dynamiczny członkiem, z wieloma pozytywnymi postawami” w sprawie rozwiązywania technologicznych problemów. 

Czteroletnia kadencja Toure'a rozpoczęła się od zapowiedzi, że ONZ zwiększy swój wysiłek w sprawie uczynienia z technologii komunikacyjnej części programu światowego rozwoju, przez co rozumie się zmniejszenie “dziury informacyjnej” występującej między bogatymi a biednymi krajami.

Po dwóch szczytach ITU, w 2003 i 2005 roku uzgodniono, że do 2012 roku połowa ludzkości musi mieć dostęp do telefonu Jednak w czasie spotkań doszło do przepychanek słownych w sprawie zarządzania internetem i nie doszło do żadnych ustaleń. 

Toure powiedział, że drugim priorytetem w czasie jego przewodnictwa będzie wzrost bezpieczeństwa w sieci przez walkę z hakerami, spamerami i innymi cyber-kryminalistami coraz bardziej zagrażającymi światowej wolności i rozwojowi technologii telekomunikacyjnej.

Autor:Associated Press - DC

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas