Telewizja 2018-05-26
14

EmiTel: ósmy multipleks DVB-T ma zasięg 97 proc. obszaru Polski

EmiTel wspólnie z nadawcami telewizyjnymi Metro, WP i Zoom TV prowadzą w mediach kampanię informacyjną dla odbiorców telewizji naziemnej. - Krok po kroku wyjaśniamy jak skonfigurować odbiornik by móc odbierać nowe kanały - mówi Andrzej Kozłowski, Prezes EmiTela.

Tytuł kampanii brzmi „Chwyć pilota i sam wyszukaj 3 nowe kanały TV naziemnej”. Twarzą akcji jest Cezary Żak, który tłumaczy w niej jak odbierać nowe kanały z ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

- To pierwsza duża kampania informacyjna multipleksu 8. Krok po kroku wyjaśniamy jak skonfigurować odbiornik by móc odbierać nowe kanały - mówi Andrzej Kozłowski, Prezes EmiTela. - Mam też nadzieję, że niebawem zakończymy negocjacje z telewizją publiczną i do obecnych 4 nadawców dołączy TVP z nowymi kanałami, w tym TVP Sport. To byłaby świetna wiadomość dla odbiorców telewizji naziemnej przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej - dodaje.

Jak informuje EmiTel, Państwowy Instytut Łączności z Wrocławia potwierdził na podstawie przeprowadzonych pomiarów i analiz (zgodnie z obowiązującą na świecie metodologią), że uzyskano pokrycie ludnościowe obszaru Polski na poziomie 97,63 proc. Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2017 roku również potwierdza spełnienie wymagań decyzji rezerwacyjnej związanych z pokryciem sygnałem telewizyjnym MUX8 terytorium Polski stwierdzając iż „Obecnie zasięg techniczny MUX-8 zbliżony jest do pozostałych multipleksów telewizyjnych (MUX-1, MUX-2 i MUX-3)”.

Jednak zdaniem nadawców zasięg techniczny multipleksu jest dużo niższy niż podaje to EmiTel. Powołują się na dane badającej oglądalność spółki Nielsen Audience Measurement, według której dostęp do MUX-8 ma obecnie tylko 40 proc. Polaków.

- Wskazywane w niektórych mediach wyniki braku zasięgu multipleksu ósmego wynikają z technicznych uwarunkowań u samych odbiorców. Często nie są oni świadomi, że aby odbierać nowe kanały trzeba je wyszukać w odbiorniku telewizyjnym. Zdarza się też, że widzowie nie posiadają anteny odbiorczej, której zakup w sklepie nie jest wielkim wydatkiem. W prowadzonej w mediach kampanii staramy się to w prosty sposób wytłumaczyć - komentuje Jerzy Godek, członek zarządu ds. techniki w EmiTel.

Obecnie na multipleksie ósmym dostępne są 4 kanały - Metro, Nowa TV, WP oraz Zoom TV. Jego budowa została ukończona 30 czerwca 2017 roku.

Mają się tam tez naleźć kanały Telewizji Polskiej (przewidziano na nie trzy sloty). Aktualnie publiczny nadawca prowadzi z EmiTelem negocjacje dotyczące emisji kanałów. - Złożyliśmy EmiTelowi realną ofertę, ale ją odrzucił. Dlatego będziemy posiłkować się multipleksem trzecim, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial - powiedział Jacek Kurski podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

Kluczową kwestią w negocjacjach wydaje się opłata dla EmiTela za obsługę techniczną emisji. O pieniądze z EmiTelem spierają się też nadawcy części kanałów, które od półtora roku są obecne na MUX-8.

Obecnie najpopularniejszą stacją z MUX-8 jest Telewizja WP, która w kwietniu miała 0,43 proc. udziału w rynku oglądalności (według danych Nielsen Audience Measurement).

Autor: Michał Kurdupski

Więcej informacji: EmTel, Metro, WP, Zoom TV, DVB-T, MUX-8, ósmy multipleks

KOMENTARZE (14) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas