Radio2015-03-16
2

Osoby po 75. roku życia automatycznie będą zwolnione z abonamentu

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Senat przyjął projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych autorstwa Platformy Obywatelskiej. Zapisano w nim, że osoby powyżej 75. roku życia nie będą musiały składać oświadczenia o swoim wieku, by uzyskać zwolnienie z konieczności płacenia abonamentu RTV.

Zgodnie z projektem PO, Poczta Polska otrzyma dostęp do zbioru PESEL dotyczących osób mających powyżej 75 lat (na koniec 2013 roku było takich 1,2 mln osób). W uzasadnieniu projektu zapisano, że „dla wielu osób w tym wieku byłoby to istotne ułatwienie, gdyż ze względu na stan zdrowia, samotne zamieszkiwanie nie zawsze mogą dokonać czynności zgłoszenia nabycia prawa zwolnienia z opłat abonamentowych, a następnie ponoszą konsekwencje wynikające z niedopełnienia tego obowiązku”.

Zgodnie z obecnymi przepisami, senior powyżej 75. roku życia, który nie złoży podania o wypisanie z rejestru, jest zobowiązany do dalszego płacenia abonamentu. Jeśli tego nie robi, w oczach Urzędu Skarbowego staje się dłużnikiem. Seniorom przysługuje prawo do odwołania od naliczonej należności do KRRiT.

Za przyjęciem projektu nowelizacji autorstwa PO ustawy o opłatach abonamentowych głosowało 84 senatorów. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, nikt nie był przeciwny.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak podczas debaty w Senacie poinformował, że projekt PO rozwiązuje część problemu niewłaściwego ściągania abonamentu od osób, które są uprawnione do zwolnień. Jego zdaniem należałoby jeszcze uregulować sprawę przekazywania baz danych innemu podmiotowi pobierającemu abonament niż Poczta Polska. Postulatem KRRiT jest także, by uzupełnić tę propozycję nowelizacji o zmianę systemu umorzenia i rozkładania na raty zaległego abonamentu

Pod głosowanie trafił też projekt Prawa i Sprawiedliwości, ale ostatecznie przepadł w nim. Przewidywał on m.in. wprowadzenie abolicji zaległości w opłatach abonamentowych dla osób, które ukończyły 75 lat. Abolicja miała też objąć osoby o różnego rodzaju niepełnosprawnościach (m.in. z pierwszą grupą inwalidztwa, niesłyszące czy niewidome).

Autor:pr

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas