Internet2020-01-06
10

Jarosław Gowin poparł apel o usunięcie „Pierwszego kuszenia Chrystusa” z Netflixa

Kadr z filmu „Pierwsze kuszenie Chrystusa” i Jarosław GowinKadr z filmu „Pierwsze kuszenie Chrystusa” i Jarosław Gowin

Wicepremier Jarosław Gowin poparł na Twitterze internetowy apel do platformy Netflix, żeby usunęła film brazylijskich komików „Pierwsze kuszenie Chrystusa”. Apel wsparło do tej pory 1,4 mln użytkowników.

Film „Pierwsze kuszenie Chrystusa” to kolejna z serii parodii brazylijskiej grupy komików Porta dos Fundos. W produkcji Jezus jest nieujawnionym gejem i przyprowadza do domu swojego chłopaka, żeby przedstawić go Maryi i Józefowi.

„Pierwsze kuszenie Chrystusa” pojawiło się na Netfliksie na początku grudnia. Szybko wywołało wiele krytycznych opinii ze środowisk konserwatywnych.

 

W serwisie Citizengo.org pojawiła się polskojęzyczne żądanie do Netflixa, żeby usunął „Pierwsze kuszenie Chrystusa”. - Każdego roku brazylijska grupa "komediowa" "Porta dos Fundos" („Tylne drzwi”) produkuje na święta Bożego Narodzenia film, którego celem jest atakowanie chrześcijan i chrześcijaństwa. Można powiedzieć, że produkcje te mają jeden, jedyny cel - bluźnierstwo. Rzecz jasna obiektem tego bluźnierstwa jest tylko jedna, jedyna religia - chrześcijaństwo - napisano w petycji.

- Brazylijscy filmowcy usprawiedliwiają swoją twórczość prawem do „wolności słowa" i „wolności wyrazu artystycznego”, by atakować, poniżać i zniesławiać chrześcijan i ich religię. Nie ulega wątpliwości, że tym samym działają oni na rzecz poszerzania granic tolerancji opinii publicznej dla bluźnierstw i kpin z religii. Kolejny raz możemy przekonać się, że chodzi im wyłącznie o chrześcijaństwo, bo nic podobnego nie miało miejsca w stosunku do islamu - stwierdzono.

Zwrócono uwagę, że poprzednie filmy Porta dos Fundos zamieszczano na YouTubie, dopiero ten nowy pojawił się na Netfliksie.

- Nikt nie ma prawa obrażać i atakować wiary miliardów ludzi na całym świecie. Ten rodzaj "artystycznego" przekazu ma tylko jedną oczywistą konsekwencję: znieczulenie ludzkich sumień i przygotowanie całkowitej społecznej akceptacji dla dalszych i jeszcze bardziej krwawych prześladowań chrześcijan na całym świecie - oceniono.

W samym piśmie, skierowanym do kierownictwa Netflixa, zaznaczono, że podobne parodie nie dotyczą innych religii. - Ciekawi mnie, czy Netflix planuje w okresie przyszłorocznego ramadanu promocję podobnych produkcji, których bohaterami będą Allah lub Mahomet przedstawiani jako homoseksualiści, lub osoby dotknięte chorobą alkoholową? - spytano.

- Promowany przez Netflix bluźnierczy, "komediowy" show brazylijskiej grupy "Porta dos Fundos", który przedstawia Jezusa Chrystusa jako homoseksualistę, apostołów jako alkoholików, a Dziewicę Maryję jako kobietę rozwiązłą, jest dla mnie niewyobrażalnym skandalem. Szczególnie podłym, bo dokonywanym przez Panów celowo i z pełną świadomością skutków, w kontekście drogich wszystkim chrześcijanom świąt Bożego Narodzenia - argumentowano.

Gowin popiera apel o usunięcie „Pierwszego kuszenia Chrystusa”

W niedzielę link do apelu zamieścił na swoim profilu twitterowym Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego. Konto Gowina jest obserwowane przez 106,2 tys. użytkowników.

Apel o usunięcie „Pierwszego kuszenia Chrystusa” w poniedziałek miał 1,43 mln głosów poparcia.

Netflix na razie nie odniósł się do tej petycji, biuro prasowe portalu nie odpowiedziało na nasze pytania skierowane w drugiej połowie grudnia.

Netflix skorygował mapy w „Iwanie Groźnym z Treblinki”

W połowie listopada ub.r. niektórzy dziennikarze zwrócili uwagę, że w serialu historycznym Netflixa „Iwan Groźny z Treblinki” są błędne treści, m.in. mapa, na której lokalizacje obozów koncentracyjnych z okresu II wojny światowej umieszczono na mapie z powojennym podziałek granic. W konsekwencji kilka obozów znalazło się na terytorium Polski.

O interwencję do Netflixa w tej sprawie szybko zaapelowali Ministerstwo Spraw Zagranicznych i premier Mateusz Morawiecki, szef rządu skierował obszerny list otwarty do szefa platformy Reeda Hastingsa.

Netflix zapowiedział, że przy niektórych mapach w serialu zostaną dodane teksty. - Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945 - poinformował serwis.

W trzecim kwartale ub.r. Netflix osiągnął wzrost przychodów o ponad 31 procent, a zysk netto spółki wyniósł 665 mln dolarów. W ciągu trzech miesięcy serwis odwrócił spadkowy trend dotyczący użytkowników w USA, jednak w sumie osiągnął niższą od zakładanej liczbę nowych subskrybentów. Obecnie na całym świecie z Netfliksa korzysta ponad 158 mln użytkowników.

Netflix nie ujawnia, ilu płacących użytkowników ma w Polsce. Z szacunków Amper Analysis wynika, że może ich być 800 tys. We wrześniu ub.r. platforma zanotowała w naszym kraju 2,91 mln użytkowników i 40,6 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Autor:tw

KOMENTARZE(10)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas