Radio2021-10-05
9

Startuje nowy podcast Agaty Kasprolewicz. "Będzie przypominał serial dokumentalny"

Agata KasprolewiczAgata Kasprolewicz

We wtorek, 5 października rozpocznie się 12-odcinkowy serial podcastowy "Raport z przyszłości". Poprowadzi go Agata Kasprolewicz. To kolejna odsłona "Raportu o stanie świata" tworzonego przez Dariusza Rosiaka. - To bardzo pracochłonny projekt - mówi nam autorka "Raportu z przyszłości".

- "Raport z przyszłości" będzie opowieścią o tym, jak zmienia się świat i człowiek. Weźmiemy pod lupę różne obszary życia, które budują naszą codzienność - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Agata Kasprolewicz, autorka nowego cyklu, który będzie ukazywał się co wtorek na stronie Raportostanieswiata.pl. Autorka zapowiada odcinki poświęcone m.in. jedzeniu, pracy, macierzyństwu, śmierci czy wojnie.

Premierowe wydanie "Raportu z przyszłości" pojawi się 5 października ok. godz. 13. Kolejne będą się ukazywać co tydzień o podobnej porze. Agata Kasprolewicz zapowiada, że przygotowuje 12 odcinków nowego formatu. Będą emitowane do końca roku. Każdy potrwa ok. 50 minut.

- To nie będą rozmowy przeplatane piosenkami. Nowy podcast ma zamkniętą, narracyjną formę, zupełnie inną niż pozostałe formaty znane z "Raportu". Odejdziemy od formy publicystyczno-filozoficznej - mówi Agata Kasprolewicz, która będzie narratorem nowej produkcji. Zapowiada, że "Raport z przyszłości" będzie przypominał serial dokumentalny. - Pojawią się elementy literackie, fragmenty wywiadu i reporterskich rozmów, a także muzyka. Przygotowuję wszystkie odcinki tego podcastu od strony merytorycznej i dźwiękowej. Pomaga mi kilka osób związanych z "Raportem", które będą wymienione w każdym odcinku. To bardzo pracochłonny projekt, który wymaga ogromnego zaangażowania i wysiłku - przyznaje Kasprolewicz.

Nie wyklucza, że w przyszłym roku pojawi się drugi sezon "Raportu z przyszłości": - Na razie wyznaczyliśmy sobie cel, którym jest zrealizowanie 12 odcinków. Chcemy sprawdzić, jak sobie z tym poradzimy. Jeśli nowy podcast zostanie dobrze przyjęty i będą pomysły na kolejne odcinki, będziemy kontynuować prace przy "Raporcie z przyszłości".

Byli dziennikarze Polskiego Radia w "Raporcie"

"Raport z przyszłości" to kolejna odsłona "Raportu o stanie świata" tworzonego przez Dariusza Rosiaka. Dziennikarz uruchomił własny podcast po tym, jak w styczniu 2020 r. Polskie Radio nie przedłużyło z nim umowy. Ogłosił wówczas zbiórkę w serwisie Patronite.pl, gdzie do tej pory zebrał ponad 1,27 mln zł, a zadeklarowana kwota miesięcznego wsparcia od ponad 5,5 tys. patronów wynosi ponad 83,9 tys. zł.

Razem z Dariuszem Rosiakiem serię kilku podcastów tworzy grupa dziennikarzy, którzy wcześniej w większości pracowali w Polskim Radiu. To m.in. Agata Kasprolewicz (wydawczyni radiowej wersji audycji w Trójce), Anna Dudzińska (przez ponad 20 lat związana z Polskim Radiem Katowice), Bartosz Panek (były dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia), Tomasz Rożek (prowadzący przez kilka lat w Trójce audycję "Pytania z kosmosu").

W ciągu kilku miesięcy udało się rozszerzyć formułę "Raportu o stanie świata". Dziś powstają trzy cykliczne formaty: w soboty dwugodzinny "Raport o stanie świata", w środy jednotematyczny "Raport na dziś", "Raport o książkach" - prowadzony przez Agatę Kasprolewicz program o literaturze, która pomaga zrozumieć świat, oraz "Specjały raportu", czyli wyjątkowe wydarzenia z historii projektu (m.in. wyprodukowany pod marką "Raportu" spektakl teatralny "Henryk V" Williama Szekspira w tłumaczeniu Piotra Kamińskiego, z udziałem Piotra Fronczewskiego, Grzegorza Damięckiego, Marcina Rogacewicza).

Platforma Kulczyka partnerem

W niedzielę, 3 października Dariusz Rosiak w specjalnym nagraniu w serwisie YouTube zwrócił się do swoich słuchaczy: - Dziękuję, że z nami jesteście. Każdego dnia, kiedy się budzę, dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają i którzy wydają własne pieniądze po to, byśmy mogli pracować. Dla nas to nieprawdopodobne zobowiązanie - mówi na nagraniu dziennikarz. Dariusz Rosiak poinformował, że "Raport o stanie świata" ma ponad 100 tys. odsłon tygodniowo, "Raport na dziś" - ok. 50 tys., a "Raport o książkach" - ok. 30-35 tys.

Partnerem nowego cyklu jest platforma Incredible Inspirations Sebastiana Kulczyka. Jeden z internautów zapytał, czy ta współpraca nie będzie miała wpływu na niezależność "Raportu z przyszłości". Dariusz Rosiak odpowiedział: - Sędziami będą państwo. "Raport o stanie świata" jest redagowany niezależnie od patronów i ludzi, którzy go wspierają. Relacja pomiędzy nami polega na tym, że patroni, sponsorzy i ludzie, którzy mają ochotę nas wspierać finansowo, przyjmują założenie, że warto to robić, ponieważ nasza praca jest tego warta. Tu nie ma drugiego dna. Zapewniam, że dopóki ja będę w "Raporcie", tak będzie zawsze.

Autor:ram

KOMENTARZE(9)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas