Telewizja2016-11-25
16

„Polacy i Niemcy - Historia sąsiedztwa“ - wspólna produkcja ZDF i TVN

12 i 19 grudnia br. TVN pokaże fabularyzowany serial dokumentalny „Polacy i Niemcy - Historia sąsiedztwa“. To obraz, którego współtwórcą jest niemiecka stacja ZDF, a telewizja TVN włączyła się w realizację projektu jako koproducent.

To pierwsza tego typu współpraca niemieckiej telewizji publicznej ZDF i TVN. Wspólny projekt filmowy Polski i Niemiec, pokaże przebieg stosunków tych dwóch nacji.

Każdy z czterech odcinków serialu opowie o innym etapie sąsiedzkich relacji. Pierwszy, pod tytułem „Pokój i wojna”, obejmie czasy od wczesnego średniowiecza do XVIII wieku. Drugi „Wrogowie i przyjaciele” przedstawi okres od rozbiorów Polski do czasów nowożytnych. Trzeci „Połączeni wspólnym losem” opowie o historii diaspory żydowskiej w obu krajach. Natomiast ostatni odcinek „Wrocław - Breslau” pokaże, jak duży wpływ na historię Środkowej Europy miała dolnośląska metropolia, która na przestrzeni lat należała do terytorium sześciu różnych państw.

W serialu nie zabraknie wypowiedzi ekspertów, zainscenizowanych obrazów historycznych i animacji komputerowych. Sceny fabularne przedstawią kluczowe momenty wspólnej historii. Dla realizacji tego przedsięwzięcia firmie Halbtotal Filmproduktion udało się pozyskać, jako koproducentów - ZDF, 3sat, TVN oraz kraj związkowy Hesję. Produkcję wsparli finansowo HessenFilm und Medien GmbH oraz Fundacja ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Data rozpoczęcia zdjęć była symboliczna - prace nad obrazem wystartowały tuż przed 25. rocznicą podpisania „Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy“ (17 czerwca 2016 roku).

Reżyserem projektu jest Giordan Maug. Wśród konsultantów historycznych znaleźli się: dr Peter Oliver Loew, prof. Igor Kąkolewski i prof. dr Krzysztof Ruchniewicz.  Autorami serialu są Andrzej Klamt i Zofia Kunert.

Serial będzie wyświetlany w niemieckiej i polskiej telewizji. Na antenie TVN pierwszą i drugą część obejrzymy w poniedziałek 12 grudnia br. o godz. 22.55 i 23.55, a kolejne dwie - tydzień później.

Niemiecka telewizja publicznej ZDF w marcu 2013 roku wyemitowała miniserial wojenny „Nasze matki, nasi ojcowie”, który wywołał burzę w polskich mediach. Ówczesny prezes TVP Juliusz Braun ocenił, że polski wątek serialu „nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępiony i odrzucony”.

Mimo wątpliwości, Telewizja Polska postanowiła zakupić prawa do emisji kontrowersyjnej produkcji. Po tej decyzji pojawiły się kolejne protesty. Przeciwko nadaniu produkcji w polskiej telewizji opowiedzieli się m.in. konserwatywni publicyści oraz Prawo i Sprawiedliwość. Pokazany w czerwcu 2013 roku miniserial na antenie Jedynki śledziło 3,35 mln widzów.

Dyskusja o serialu toczyła się także na łamach Wirtualnemedia.pl. - Mimo że to dobra produkcja pod kątem rzemieślniczym, jest to film kłamliwy, pokazuje prawdę akceptowaną tylko przez Niemców i należało go potraktować jak dziwadło - komentowali m.in. Michał Karnowski, Tomasz Lis i Michał Wójcik.

Udział TVN w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w październiku br. wyniósł 11,30 proc.

Autor:mk

KOMENTARZE(16)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas