Badania2013-07-05
1

Polacy nie chcą przepisów naruszających wolność osobistą

Polacy nie chcą takich przepisów, które zbytnio naruszają ich prawo wyboru - wynika z badania CBOS.

Na pytanie: "Czy coraz większa ilość regulacji prawnych UE ogranicza wolność wyboru obywateli oraz wolność prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa w Polsce?", twierdząco odpowiedziało 57 proc. ankietowanych.

25 proc. było przeciwnego zdania, a 19 proc. badanych nie udzieliło żadnej odpowiedzi.

Wśród zauważających większą ingerencję w wolności obywatelskie w 61 proc. przypadków stanowili mężczyźni, a 53 proc. kobiety.

Twierdząco na zadane pytanie odpowiedziało 84 proc. respondentów deklarujących się jako osoby religijne, praktykujące klika razy w tygodniu. 71 proc. ankietowanych myślących w ten sposób swoje poglądy polityczne określiło jako "prawicowe".

69 proc. ankietowanych uważa ponadto, że ograniczenie dostępności używek nie prowadzi do zaprzestania ich stosowania, lecz powoduje zastąpienie konsumpcji produktów legalnych produktami nielegalnymi, pochodzącymi z czarnego rynku lub przemytu. Co piąty ankietowany był odmiennego zdania.

Przeciw ograniczaniu dostępności używek częściej opowiadali się mężczyźni (72 proc. mężczyzn wobec 66 proc. kobiet) oraz mieszkańcy dużych ośrodków (odpowiednio 72 proc. mieszkańców miast pow. 100 tys. mieszkańców oraz 79 proc. mieszkańców metropolii o ludności pow. 0,5 mln). Przeciwnikami prohibicji częściej byli też kierownicy i specjaliści z wyższym wykształceniem, właściciele firm i osoby dobrze zarabiające.

66 proc. Polaków uważa, że Unia Europejska w niewystarczający sposób konsultuje z obywatelami wprowadzanie regulacji prawnych mających bezpośredni wpływ na życie obywateli. 15 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem, a 19 proc. nie ma własnego zdania.

Zwolennikami debaty publicznej okazują się częściej mężczyźni niż kobiety. Konsultacji społecznych domagają się przede wszystkim osoby dojrzałe, w średnim wieku, pracownicy administracji i pracujący na własny rachunek.

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS dla Instytutu Globalizacji w dniach 21-30 czerwca 2013 r. na ogólnopolskiej losowej (PESEL) próbie dorosłych Polaków (18+), metodą bezpośrednich wywiadów ankieterskich wspomaganych komputerowo.

Autor:km

Więcej informacji:CBOS

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas