Badania2014-01-31
3

Polacy znają e-faktury, ale z nich nie korzystają (wideo)

O e-fakturach słyszało 88 proc. Polaków, mimo to wciąż niechętnie z nich korzystamy, bowiem przyzwyczajeni jesteśmy do ich tradycyjnej, papierowej formy - wynika z sondażu TNS Polska.

Jak wynika z badania zdecydowana większość Polaków deklaruje znajomość e-faktur. Częściej z tą formą płatności mają do czynienia mieszkańcy większych miast i osoby lepiej wykształcone. O e-fakturach nie słyszało jedynie 5 proc. osób z wykształceniem wyższym oraz 5 proc. osób w średnim wieku i młodszych (35-44 lata).

Mimo że pojęcie e-faktur jest znane aż 88 proc. Polaków, większość z nich nadal otrzymuje informacje o płatnościach za pośrednictwem dokumentów papierowych (85 proc.). Wśród osób po 65. roku życia odsetek ten wynosi aż 91 proc.. Najbardziej niepokojący wydaje się jednak fakt, że aż 59 proc. polskiego społeczeństwa w ogóle nie chce otrzymywać faktur elektronicznych. Co ciekawe, wśród nich aż jedną czwartą stanowią osoby, które już stosują tę formę płatności.

Jakie są zatem powody braku zaufania Polaków do e-faktur? Badania pokazują, że dominującą przyczyną (aż 59 proc. wszystkich badanych ) jest potrzeba posiadania wszystkich dokumentów na papierze. Co ciekawe, nie ma tu znaczenia wykształcenie ani wiek respondentów. Blokadą zniechęcającą do e-faktur jest także niekorzystanie z internetu. Powód ten podaje 31 proc. respondentów, zwłaszcza osób starszych i słabiej wykształconych. Polacy obawiają się także, że mogliby przegapić termin płatności elektronicznego dokumentu (23 proc. badanych). Strach przed niedotrzymaniem terminu wpłat powszechny jest szczególnie wśród osób młodszych (33 proc.) i w średnim wieku (28 proc. respondentów w wieku 45-54 lat). W tej grupie wiekowej często podawanym powodem niechęci do e-faktur jest również obawa o bezpieczeństwo danych (średnio 18 proc. respondentów).

Dr Agata Gąsiorowska, psycholog ekonomiczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu uważa, że problem z akceptacją e-faktur podobny jest do problemów z przyjmowaniem innych nowych technologii. - Kluczowy tutaj jest niski poziom wiedzy Polaków, zarówno tej bezpośrednio związanej z fakturami elektronicznymi, jak i ogólnie niski poziom wiedzy ekonomicznej i tej związanej z funkcjonowaniem w świecie wirtualnym. Brak wiedzy rodzi poczucie niepewności a czasem wręcz nieuzasadniony lęk, co skutkuje oporem społecznym w akceptowaniu nowych, korzystnych rozwiązań - zauważa.

Jak wynika z badań, wiedza Polaków dotycząca różnic między fakturą papierową a elektroniczną jest znikoma. Mimo że respondenci znają pojęcie e-faktury, nie są świadomi regulacji prawnych z nią związanych (28 proc.). Dodatkowo, co piąty (17 proc.) nie ma pewności, czy e-dokument będzie uznawany przez Urząd Skarbowy.

Badanie zostało wykonane przez TNS Polska na zlecenie Konfederacji Lewiatan w kwietniu 2013 roku. Metoda badania: CATI na próbie 1000 osób powyżej 25. roku życia.

Autor:jj

Więcej informacji:e-faktury, faktury elektroniczne

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas