Telewizja2022-08-29
39

Formalny właściciel TVN już nie z siedzibą na lotnisku

fot. Albert Zawada (PAP)fot. Albert Zawada (PAP)

Formalnym właścicielem TVN nie jest już spółka Polish Television Holding z siedzibą na lotnisku w Amsterdamie, tylko firma Discovery Communications Benelux, której biurowiec znajduje się niedaleko portu. Biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery tłumaczy zmianę, uproszczeniem struktury właścicielskiej.

W sierpniu dokonano wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, który zmienia formalnego właściciela TVN. - W ramach działań prowadzących do uproszczenia struktury naszych spółek Discovery Benelux B.V. przejęła Polish Television Holding B.V. - dotychczasową spółkę córkę. Discovery Benelux B.V jest w tej chwili jedynym akcjonariuszem TVN S.A. - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Warner Bros. Discovery TVN Warner Bros. Discovery.

Na stronie internetowej Discovery Benelux wymienia w swoim portfolio marki kanałów tematycznych: Discovery, TLC, ID, EUrosport 1, Eurosport 2, Discovery Science, Animal Planet oraz serwisy streamingowe Discovery+ i Eurosport Player. Wzmianki o polskich stacjach telewizyjnych związanych z TVN, nie ma. Discovery działa w Europie od 1989 roku, a w Holandii od 2003 roku. W związku z brexitem w 2019 roku europejską centralę obsługującą kanały tematyczne przeniesiono z Londynu do Amsterdamu.

Szef KRRiT mówił o „spółkach słupach”

Nowy właściciel TVN ma siedzibę przy ulicy Kraanspoor 20 w Amsterdamie. To biurowiec w poindustrialnej okolicy, niedaleko portu. Siedziba Polish Television Holding mieściła się przy Schiphol Boulevard Wtc Schiphol 359 w Amsterdamie. Znajduje się tam jeden z największych portów lotniczych w Europie. W internecie można było znaleźć ogłoszenia o możliwości wynajęcia tam wirtualnego biura za 99 euro netto miesięcznie.

Przed rokiem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajmowała się przedłużeniem koncesji dla TVN24. Wówczas jej członkowie twierdzili, że może być to sprzeczne z ustawą o radiofonii i telewizji. Dopuszcza ona koncesjonowanie spółek z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Choć Polish Television Holding miał siedzibę w stolicy Holandii, to należał do amerykańskiego koncernu Discovery.

- Sprawa wykorzystywania spółek europejskich do prób omijania ograniczenia maksymalnie 49 proc. udziałów podmiotów zagranicznych spoza EOG w spółkach koncesjonariusza, jest analizowana przez nas od dawna, ostatnio szczególnie intensywnie. Wielokrotnie powtarzałem, że nieścisłości obecnej ustawy o radiofonii i telewizji zachęcają do niedopuszczalnych prób obchodzenie przepisów, w tym przez tworzenie wehikułów w postaci wirtualnych spółek, a nawet spółek słupów - mówił wtedy portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT. TVN24 na wszelki wypadek postarał się o licencję holenderską i ją uzyskał. Rozważano nawet otworzenia biura stacji w tym kraju. Ostatecznie nie okazało się to potrzebne, bo we wrześniu ub.r. KRRiT przedłużyła koncesję kanałowi informacyjnemu.

Fuzja WarnerMedia z Discovery

W kwietniu br. koncerny Discovery, Inc. oraz AT&T Inc. ogłosiły finalizację transakcji, w wyniku której doszło do połączenia WarnerMedia i Discovery. Efektem fuzji jest powstanie wiodącego podmiotu pod nazwą Warner Bros. Discovery. Kieruje nim David Zaslav, dotychczasowy szef Discovery. Łącznie akcjonariusze AT&T otrzymali 71 proc. akcji połączonego podmiotu. Pozostała część udziałów nowej spółki należy do dotychczasowych akcjonariuszy Discovery.

Kilka tygodni później Katarzyna Kieli objęła stanowisko prezesa oraz dyrektora zarządzającego Warner Bros. Discovery w Polsce oraz dyrektora zarządzającego TVN. Fuzja dwóch koncernów pozwoli im skuteczniej rywalizować na rynku serwisów streamingowych z m.in. Netfliksem czy Disney+. Planowana jest integracja HBO Max z Discovery+ i Playerem.

Autor:ag

KOMENTARZE(39)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas