Telewizja2015-09-21
12

Polsat News najbardziej bezstronny podczas kampanii prezydenckiej, TV Trwam najmniej

Najlepiej bezstronne i wyważone podczas relacjonowania kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów prezydenckich były Polsat News, TVP1 i TVP Info, a w drugiej turze także TVN24. Najsłabiej oceniona została TV Trwam - wynika z analizy Krajowej Rada Radiofonii i Telewizji.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeanalizowała kampanię wyborczą w głównych wydaniach serwisów informacyjnych TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, TVN24, Polsatu, Polsat News i TV Trwam, które emitowane były między 24 kwietnia a 8 maja oraz od 11 maja do 22 maja.

Nadawcy publiczni są ustawowo zobligowani do realizacji misji publicznej, w przypadku nadawców komercyjnych kategorie składające się na pojęcie misji można potraktować jako pożądane cechy przekazu informacyjnego i publicystycznego. Uwzględniając wnioski i uwagi nadawców, KRRiT w badaniach porównawczych wzięła pod uwagę kategorie takie jak pluralizm, bezstronność, wyważenie i jakość warsztatową.

Z analizy Rady wynika, że kryteria misji publicznej najlepiej realizowały stacje Polsat News, TVP1 i TVP Info, a w dalszej kolejności TVN24 i TVP2. W drugiej turze wyborów we wskaźnikach realizacji misji publicznej przodowały Polsat News, TVP 1 i TVN 24, w dalszej kolejności TVP Info i TVP2. W najmniejszym stopniu wskazane kryteria zrealizowała TV Trwam, co - w opinii KRRiT - jest konsekwencją braku pluralizmu i wyraźnie pozytywnego stosunku dziennikarzy do przedstawicieli tylko jednej partii.

W pierwszej turze najwyższe wyniki bezstronności uzyskały audycje Polsat News oraz telewizji publicznej. Za najmniej bezstronne zostały uznane audycje Telewizji Trwam. Natomiast w drugiej turze najrzetelniej informacje prezentowano w programach Telewizji Polskiej. Negatywnie wyróżniały się stacje TV Trwam, która wykazywała się „skrajnie niepluralistyczną ekspozycją i doborem gości do audycji”, oraz TVN24 ze względu na „bardzo emocjonalnie nacechowane zachowanie dziennikarzy połączone z negatywnym stosunkiem prezentowanym wobec niektórych gości”.

- Niepokojące jest to, że w niewielu audycjach wyemitowanych przed I turą wyborów znalazły się informacje o rzeczywistych prerogatywach prezydenta, co mogło mieć znaczenie w kontekście realizacji składanych przez kandydatów obietnic. W znacznej mierze dyskusję w mediach zdominowały tematy związane ze sposobem prowadzenia kampanii i sondażami pozbawiona była ona jednak walorów edukacyjnych i poznawczych. W drugiej turze wyborów w większej liczbie audycji pojawiły się wątki dotyczące prerogatyw prezydenckich - podano w analizie.

Ekspozycja kandydatów na urząd prezydenta
Przeprowadzony monitoring zawiera też zestawienia czasów ekspozycji poszczególnych kandydatów na prezydenta w serwisach informacyjnych i audycjach publicystycznych przed I i II turą wyborów.

Czas ekspozycji kandydatów w I turze

Zobacz tabelę

W drugiej turze nadawcy skupili się co zrozumiałe na dwóch kandydatach: Andrzeju Dudzie i Bronisławie Komorowskim. Różnice między oboma kandydatami we wszystkich stacjach były minimalne.

Ekspozycja kandydatów na urząd prezydenta - wszystkie stacje

Zobacz tabelę


Wbrew temu, co stało się przedmiotem dyskusji opinii publicznej, nie było znaczącej różnicy w czasach ekspozycji Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego w programach TVP.

Ekspozycja kandydatów na urząd prezydenta w audycjach publicystycznych w telewizji publicznej

Zobacz tabelę


Ekspozycja kandydatów na urząd prezydenta w serwisach informacyjnych w telewizji publicznej

Zobacz tabelę

 

Autor:łb

KOMENTARZE(12)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas