Technologie2021-10-23
6

Wiceminister Olga Semeniuk szefową Rady Polskiej Agencji Kosmicznej

Olga Semeniuk, fot. gov.plOlga Semeniuk, fot. gov.pl

Na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej wybrana została Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.

W komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii podano, że priorytetami Olgi Semeniuk jako przewodniczącej Rady Polskiej Agencji Kosmicznej będą kreowanie polityki kosmicznej, realizacja zadań wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej przez rząd w 2017 roku oraz przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego.

Zaznaczono, że „zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną skoncentrowanie funkcji zarządczej i koordynacyjnej znajduje się w rękach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiadającego za całokształt polityki kosmicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu współpracy z innymi resortami oraz partnerami”. Polska Agencja Kosmiczna wspiera w tych działaniach MRiT.

Olga Semeniuk od dekady związana z PiS

Olga Semeniuk wiceministrem rozwoju i technologii została w połowie sierpnia br., ponadto została powołana na pełnomocnika rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw

Od 2011 roku jest związana z Prawem i Sprawiedliwością. Zaczynała w Forum Młodych PiS, potem przez kilka lat była bliską współpracowniczką Michała Dworczyka, obecnie szefa kancelarii premiera. Działała w organizacjach Fundacja Wolność i Demokracja oraz Europejski Instytut na rzecz Demokracji, a w latach 2016-2019 była doradczynią Dworczyka w Ministerstwie Obrony Narodowej i kancelarii szefa rządu.

W 2014 została radną stołecznej dzielnicy Wola, a w 2019 roku bez powodzenia startowała w okręgu warszawskim do Sejmu. Na początku ub.r. została wiceministrem rozwoju, a w październiku ub.r. - wiceministrem rozwoju, pracy i technologii.

Czym zajmuje się Polska Agencja Kosmiczna

W komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii wyliczono, że do najważniejszych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy:
- wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki,
- wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej,
- odpowiadanie za przygotowanie i implementację Krajowego Programu Kosmicznego;
- współpraca z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej,
- działanie także na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w rolnictwie, leśnictwie, transporcie lądowym i morskim, monitoringu środowiska, zarządzaniu kryzysowym, czy prognozowaniu pogody.

Autor:tw

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas