Biznes2014-01-02
5

Polski internet w 2013 roku, prognozy na 2014 (portale)

O minionym roku na polskim rynku internetowym i prognozach na najbliższe 12 miesięcy opowiadają szefowie czołowych wydawców i organizacji branżowych, m.in. Grzegorz Tomasiak, Michał Brański, Artur Potocki, Aleksy Uchański i Włodzimierz Schmidt.

Włodzimierz Schmidt, prezes IAB Polska

Wydarzenie roku
Dla IAB Polska tradycyjnie największymi wydarzeniami są konferencja Forum IAB i konferencja/gala Mixx Awards. Pierwsze to ogromna (jak na polskie, ale i europejskie warunki) impreza, w której wzięło udział ponad tysiąc uczestników. Mixx Awards to z kolei najważniejsze nagrody w branży interaktywnej. W roku 2013 nie zanotowaliśmy żadnych wydarzeń globalnych, które wstrząsnęłyby rynkiem, w końcu nie co roku Facebook wchodzi na giełdę.

Sukces roku
Sukces zwykle ma wielu ojców, ale w przypadku naszego internetowego podwórka jest to stwierdzenie bardzo prawdziwe. Na pewno ogromnym dokonaniem całej branży jest jej ciągły i dynamiczny rozwój, mimo niesprzyjającego otoczenia gospodarczego. Utrzymanie takiej tendencji przy wciąż zmniejszających się budżetach na reklamę zasługuje na głęboki ukłon uznania, skierowany do szefów i pracowników wydawców internetowych, agencji i domów mediowych i wszystkich tych, którzy nasz rynek z takim mozołem tworzą.
 
Porażka roku
Można zidentyfikować kilka obszarów, które mogły w naszej branży wyjść lepiej w 2013 roku. Wciąż nierozwiązanym do końca problemem jest piractwo. IAB Polska aktywnie włączył się w walkę z tym zjawiskiem, organizując i promując akcję „Oglądaj legalne”, jednak trzeba uczciwie powiedzieć, że jeszcze dużo pracy przed nami.

Trochę z przymrużeniem oka można również uznać za porażkę fakt, że wydatki na reklamę internetową w tym roku wzrosły „tylko” o ponad 10 proc. Oczywiście na tle innych kanałów marketingowych jest to wynik bardzo pozytywny, ale potencjał naszej branży jest wciąż dużo większy.

Człowiek roku
Człowiek roku to jedna z najważniejszych kategorii organizowanego przez nas konkursu Mixx Awards. W tym roku tę nagrodę otrzymało naszych dwóch kolegów z agencji VML - Michał Wolniak i Dariusz Andrian. Od 11 lat konsekwentnie poświęcali się tworzeniu agencji Heureka i Pride & Glory Interactive. W roku 2013 oba podmioty połączyły się i przy zaangażowaniu jednej z największych agencji interaktywnych na świecie - VML - stworzyły największy europejski oddział sieci - VML Poland, na którym grupa bazować będzie dalszą europejską ekspansję. Michał i Dariusz z pewnością byli najlepszymi kandydatami do otrzymania tej zaszczytnej nagrody w bieżącym roku.
 
Trend roku
Trudno jest wyodrębnić jeden dominujący trend w 2013 roku. Na pewno ciągle bardzo popularnym tematem jest automatyzacja sprzedaży reklamy, czyli m. in. modele RTB i programmatic. Popularnym, ale wciąż raczkującym na naszym rynku.

Innym zjawiskiem, które dało się zauważyć w ostatnich miesiącach, są konsolidacje - czy to na rynku agencji (np. wspomniana VML, powstała z agencji Heureka i Pride & Glory), czy to dużych portali (Grupa Wirtualna Polska, która za chwilę pojawi się jako połączenie Wirtualnej Polski i Grupy o2). Pokazuje to, że nasz rynek staje się coraz bardziej interesujący dla globalnych graczy, którzy coraz śmielej i chętniej inwestują w Polsce swoje pieniądze.
 
Prognoza na 2014
Dla nas jako organizacji reprezentującej środowisko internetowe rok 2014 to duże projekty edukacyjne i badawcze, a także przekonstruowanie kilku znaczących obszarów naszego działania, m.in. komunikacji i grup roboczych.

Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, na rynku należy się spodziewać zapewne większej dynamiki wzrostu rynku reklamy internetowej, napędzanej lepszymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Podobnie jak w tym roku liderami powinny być mobile i wideo, większe znaczenie powinno mieć też RTB.

W obszarze legislacji czeka nas kilka istotnych wyzwań, takich jak choćby nowa Ustawa konsumencka, która ma wejść w życie już w połowie roku. Trwają też prace nad nowelizacją Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz toczą się szerokie debaty nad zmianami w prawie autorskim i nad europejskim Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych. Każdy z tych aktów prawnych wpłynie na obecne internetowe modele biznesowe, więc lepiej się nie dać zaskoczyć.

 


Michał Włodarczyk, key account manager w firmie Gemius

Wydarzenie roku
Zmiana zasad grupowania witryn w badaniu Megapanel PBI/Gemius. Choć wprowadzenie rejestrów i nowych zasad zostało uznane za kontrowersyjne przez część wydawców, to jednak były to zmiany zdecydowanie potrzebne dla przywrócenia przejrzystości wyników badania oraz wyeliminowania problemu związanego ze sztucznym zwiększaniem zasięgu witryn i grup.

Sukces roku
Udana konsolidacja Polskapresse i Mediów Regionalnych.

Porażka roku
Kolejna część sagi pt. „Cookie law”. W tym roku obserwowaliśmy gorączkowe zmiany u wszystkich wydawców związane z zachowaniem zgodności z ustawodawstwem Unii Europejskiej oraz interpretacjami naszych lokalnych regulatorów. Koniec końców użytkownik, który miał być głównym beneficjentem tych regulacji, stał się ich ofiarą. Na każdej stronie, którą odwiedza, jest atakowany paskiem informującym o korzystaniu z cookies.

Człowiek roku
Człowiek roku to… bloger. W 2013 roku zyskał na znaczeniu jak nigdy dotąd. Przebił się do świata mediów, zaistniał jako celebryta, a statystyki najpopularniejszych blogów mogą śmiało konkurować z wynikami średniej wielkości portali.

Trend roku
Konsolidacja rynku. Cały czas obserwujemy proces łączenia się kolejnych podmiotów na rynku portali. Początek roku upłynął pod znakiem finalizacji transakcji zakupu Onetu przez Ringer Axel Springer Media. Następnie usłyszeliśmy o zakupie Mediów Regionalnych przez Polskapresse. W międzyczasie głośno było o konsolidacji w obrębie Grupy Cyfrowego Polsatu. W końcówce roku gruchnęła informacja o tym, że do UOKiK wpłyną wniosek o zgodę na połączenie Grupy o2 i Wirtualnej Polski.

Prognoza na 2014
Przede wszystkim czeka nas dalsza konsolidacja rynku wydawców. Co więcej, możemy się spodziewać wzrostu udziału ruchu mobilnego i wydatków na reklamę mobilną, która stopniowo zacznie stanowić coraz większą część internetowego rynku reklamowego. Rynek ten prawdopodobnie również zanotuje wzrost, podobnie jak miało to miejsce w bieżącym roku. Kto wie, może przyszły rok faktycznie będzie tym zapowiadanym od kilku lat „rokiem mobile”.

Autor:tp

KOMENTARZE(5)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas