Technologie2013-12-16
7

Polski rynek telekomunikacyjny: najtaniej na kartę, najdrożej w abonamencie (raport)

W ciągu ostatnich dwóch lat zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i firmowych, wzrosła popularność telefonii komórkowej, a spadła - telefonii stacjonarnej. Jednocześnie zmalały ceny dostępu do internetu oraz wzrosło ogólne zadowolenie z sytuacji na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Korzystanie z usług telekomunikacyjnych jest silnie różnicowane przez podstawowe czynniki społeczno-demograficzne, takie jak wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie. W szczególności dotyczy to dostępu do internetu, z którego korzysta jedynie 21 proc. osób w wieku 65+, 33 proc. mieszkańców wsi i 6 proc. osób z podstawowym wykształceniem.

Dla respondentów posiadających stacjonarną linię telefoniczną, usługa ta ma duże znaczenie. 81 proc. osób z tej grupy uznaje ją za "zdecydowanie ważną" lub "raczej ważną". Jednocześnie połowa badanych przyznaje, że korzysta z telefonii stacjonarnej z przyzwyczajenia.

Użytkownicy internetu powyżej 50 roku życia posiadają na ogół dostęp do sieci w domu (95 proc.) i najczęściej jest to usługa stacjonarna (82 proc.). Charakteryzują się oni wysoką częstotliwością korzystania z internetu (86 proc. - co najmniej kilka razy w tygodniu), przede wszystkim w celu sprawdzenia poczty elektronicznej oraz portali informacyjnych.

55 proc. badanych nie korzysta z internetu w ogóle. Powodem jest przede wszystkim przekonanie, że usługa ta nie jest do niczego potrzebna (35 proc.), a na drugim miejscu znalazł się brak kompetencji cyfrowych (27 proc.). 67 proc. z podgrupy niekorzystających z internetu nigdy nie miało kontaktu z tą usługą. Najczęściej są to osoby zamieszkujące wsie i małe miasta oraz posiadające podstawowe wykształcenie.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej przez konsorcjum firm PBS i Centrum Badań Marketingowych Indicator w okresie od października do listopada 2013 r. metodą bezpośrednich wywiadów ankieterskich wspomaganych komputerowo CAPI (Computer Assisted Personal Interview) na trzech grupach respondentów: klientach instytucjonalnych (ogólnopolska próba 423 firm, reprezentatywna dla populacji podmiotów gospodarczych w Polsce), klientów indywidualnych (ogólnopolska próba losowo-adresowa 1600 osób, operat: PESEL, reprezentatywna dla populacji Polski w wieku 15 lat i więcej) oraz klientów indywidualnych powyżej 50 roku życia (ogólnopolska próba losowo-kwotowa 1026 osób, reprezentatywna dla populacji Polski w wieku 50 i więcej lat; struktura próby ze względu na wiek i płeć respondenta, rodzaj miejsca zamieszkania oraz województwo wyznaczona została na podstawie danych GUS). Badanie dotyczyło korzystania przez respondentów z telefonu stacjonarnego, komórkowego, telefonii internetowej VoIP, usług o podwyższonej płatności (Premium Rate), internetu w dostępie stacjonarnym, mobilnym oraz wdzwanianego (dial-up) oraz elementów usługi powszechnej (Ogólnopolskie Biuro Numerów, Ogólnopolski Spis Abonentów, Publiczne Aparaty Samoinkasujące, faks).

Autor:km

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas