Radio2021-08-17
17

W Polskim Radiu 24 o „żydokomunistycznym lobby” i „genderowcach”. "Naruszono cztery zasady etyczne"

Moderując na antenie Polskiego Radia 24 rozmowę ze związkowcami, Antoni Opaliński nie reagował, gdy uczestnicy dyskusji mówili o „żydokomunistycznym lobby” działającym w Polsce, a także o „genderowcach” i „zrobieniu porządku z TVN”. Tym samym złamano cztery zasady, zapisane w Karcie Etycznej Mediów: tolerancji, prawdy, szacunku i pierwszeństwa dobra odbiorcy - orzekła Rada Etyki Mediów, zajmująca się jedyną skargą, jaka wpłynęła na program.

Program „Świat w powiększeniu” nadano 10 lipca. Gośćmi Antoniego Opalińskiego na antenie Polskiego Radia 24 byli „weterani Związku Zawodowego Solidarność” (tak zostali zaprezentowani). Audycja miała na celu przedstawienie ich poglądów na obecną sytuację polityczną w Polsce.

Uczestnicy dyskusji dawali wyraz przekonaniu, że „zagraniczne lobby żydowskie wywiera przemożny wpływ na decydentów politycznych w Polsce”, a efekt jest taki, że „władza toleruje działanie sił antychrzescijańskich i genderowców”. Piętnowano także fakt, że „młodzież nosi torby w kolorach LGBT i podlega wpływowi TVN”. Padały też stwierdzenia w rodzaju” „Polska obroni się tylko wtedy, władze zrobią porządek z tymi zdrajcami i z TVN”. Wyrażani też opinię, że polskie władze nie są zdolne do podjęcia takich kroków, gdyż „ulegają wpływom lobby żydokomunistycznemu”.

Dziennikarz prowadzący audycję nie reagował na takie i im podobne stwierdzenia. Jeden z gości, Andrzej Michałowski powiedział w pewnej chwili: „Nie damy się wymanewrować ani przez żydokomunę, ani przez amerykańskie lobby, ani przez niemieckie panoszenie” oraz „Targowica to są doświadczeni faceci, którym zabrano koryto, oni mają tylko paszporty polskie i są językopolscy, ale ich pochodzenie, ich rodziny, ich geny wcale nie są polskie, i to jest ta Targowica, tak jak Tusk, Komorowski i mnóstwo ludzi, którzy sterowali przez 30 lat państwem, tak jak Geremek i Mazowiecki, to jest Targowica”.

Rada Etyki mediów o naruszeniu zasad etycznych w Polskim Radiu 24
 
Na tę audycję poskarżono się do Rady Etyki Mediów, a ta uznała, że program złamał kilka zasad, zapisanych w Karcie Etycznej Mediów.

- Polskie Radio 24 nie zadało sobie trudu, aby zaprosić innych weteranów ruchu Solidarność, których poglądy równoważyłyby zdanie dyskutantów w sprawach żydowskich, a więc audycja nie mogła być obiektywna – podkreślono w opinii. Stwierdzono także, że naruszono zasady prawdy oraz szacunku i tolerancji, a „tezy wygłaszane przez uczestników sprowadzały się do poglądu, że jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie w Polsce rządów „silnej ręki”„.  - Złamano zasadę pierwszeństwa dobra odbiorcy, który radio publiczne finansuje, a którego radio to oszukuje nadając audycję kwestionującą wprowadzony w 1989 r. porządek społeczny, cel walki ruchu Solidarność – zaakcentowano w piśmie oceniającym poczynania antenowe prowadzącego i jego gości.

Antoni Opaliński to historyk i radiowiec, jeszcze niedawno związany z Radiem Wnet. Do zespołu Polskiego Radia 24 dołączył w lutym 2019 roku. Odpowiada za rozmowy z gośćmi, przeprowadzane w ramach audycji „Świat w powiększeniu” i „Temat dnia/Gość PR24”.

W okresie od maja do lipca 2021 r. udział Polskiego Radia 24 w rynku słuchalności wyniósł 0,7 proc.

Autor:jk

KOMENTARZE(17)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas