Radio2019-06-17
13

Polskie Radio zmieni ramówkę na lato. Więcej muzyki i rozrywki

W okresie wakacyjnym Polskie Radio zmieni ramówki wszystkich stacji, poza Radiem dla Zagranicy. W Jedynce pojawi się Lato z Radiem, "Lato z Radiem Extra" oraz transmisje z festiwali Lato z Radiem. W Trójce będzie w sumie osiem nowych audycji, a wśród nich: muzyczne, kulturalne, podróżniczo-kulinarne oraz rozrywkowe - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

W letniej, wakacyjnej ramówce Polskiego Radia pojawią się jak co roku zmiany. Przez kolejne 2-3 miesiące będzie można usłyszeć „lżejsze” programy, które mają być dostosowane do wakacyjno-urlopowego okresu. Letnie audycje zastąpią te zimowe i jesienne, które zawierały więcej treści słownych, wymagały od słuchacza większej uwagi – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Więcej muzyki i rozrywki

Na czym będą polegać zmiany w letnich ramówkach poszczególnych anten? Propozycje programowe będą zawierać więcej elementów rozrywkowych, głównie muzycznych.

Zmiany w programach w tym roku są zbliżone do tych dokonywanych w poprzednich latach. Najpierw odświeżone zostaną układy ramowe w Programie 2 i w Programie 1, gdzie pojawi się więcej audycji o charakterze rozrywkowym i kulturalnym, będzie też więcej muzyki.

Program 3 i Czwórka postawią z kolei na promocję muzyki - w tym polskiej i na uczestniczenie w letnich festiwalach. W Polskim Radiu 24 korekty mają na celu podniesienia atrakcyjności tematycznej, trwają również prace nad rozbudowaniem oferty programowej pod względem jej różnorodności - wprowadzenia większej ilości audycji edukacyjnych i kulturalnych.

Zmiany w Czwórce, PR Dzieciom i PR Chopin będą niewielkie i zostaną dopasowanie do wakacyjnego stylu i sposobu słuchania radia przez słuchaczy. W Czwórce grupą docelową ma być młody odbiorca, lubiący nowinki technologiczne oraz zainteresowany koncertami i imprezami sportowymi. W PR Dzieciom przygotowana została oferta z wykorzystaniem nagrań z obozów i kolonii dla dzieci w kraju i za granicą, a w Polskim Radiu Chopin kontynuowana będzie strategia puszczania przebojów muzyki klasycznej z wykorzystaniem zasobów z archiwum radia.

W lecie ramówki będą zawierać więcej audycji charakterze rozrywkowym i kulturalnym. Oprócz zmian w audycjach i pasmach najważniejszą zmianą będzie też dobór treści i sposób ich prezentowania na antenie.

Letnie ramówki mają obowiązywać w Jedynce od piątku, 21 czerwca br. do soboty, 31 sierpnia;  w Dwójce – od poniedziałku, 17 czerwca do niedzieli, 15 września; w Trójce – od poniedziałku, 1 lipca do niedzieli, 1 września; w PR 24 – od 1 marca br. do 15 września; w Polskim Radiu Dzieciom – od 24 czerwca do 1 września; w Czwórce – od 1 lipca do 30 września; a w Polskim Radiu Chopin do 31 sierpnia. Polskie Radio dla Zagranicy nie zmieni sezonowo ramówki.

Jedynka z Latem z Radiem oraz "LzR Extra"

W Jedynce PR w okresie wakacji zostanie zawieszonych siedem audycji, natomiast pojawią się trzy nowe pasma. W ramówce letniej będzie więcej audycji muzycznych, które zastąpią zawieszone na czas wakacji: wieczorny cykl "Twarzą w twarz", spektakle Teatru Polskiego Radia, wtorkowe, piątkowe i niedzielne reportaże, "Świat Kresów", "Historia żywa". 

Pasmo "Cztery Pory Roku" i audycja "Jedyne Takie Miejsce" zmieniają się w pasmo "Lato z Radiem".

Zamiast audycji "Twarzą w Twarz", "Perły Reportażu" oraz "Historia Żywa" na antenie pojawi się pasmo "Lato z Jedynką", a zamiast spektakli Teatru Polskiego Radia audycje "Lato z Radiem Extra".

Z Festiwalu Lato z Radiem prowadzone będą wyjazdowe "Muzyczne Jedynki" i  "Ekspresy Jedynki" oraz transmisje sobotnich koncertów Festiwalu Lata z Radiem.

Audycja "Spory i kontrowersje" zostaje zawieszona na czas wakacji, a w jej miejsce pozostaną wydłużone "Sygnały dnia".

Trójka z nową audycją "Cudze chwalicie"

Ramówka Trójki zachowa podstawowe pasma i audycje, ale zapełni je lżejszym - adekwatnym do pory roku - programem. Letnia ramówka PR3 będzie obowiązywać dokładnie od 1 lipca do 1 września.

Latem br. zawieszona zostanie działalność pięciu audycji publicystyczno-kulturalnych, a ich miejsce zajmie osiem nowych programów, wśród których znajdą się audycje muzyczne, kulturalne, podróżniczo-kulinarne oraz rozrywkowe.

Nowym cyklem będzie m.in. "Cudze chwalicie" - jego autorzy zaprezentują miejsca w Polsce, które warto odwiedzić, a audycja z ciekawego miejsca w Polsce ma zostać połączona z internetową akcją dla słuchaczy, którzy będą mogli przesyłać elektroniczne pocztówki z wakacji, z wyjątkowych dla nich miejsc w Polsce. Najciekawsze prace byłyby prezentowane na internetowej stronie Trójki - w specjalnej zakładce „Cudze chwalicie... - pocztówka z wakacji".

Radio ZET i Trójka z największymi spadkami, RMF FM liderem słuchalności

W okresie od marca do maja br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM, które pochwalić się mogło największym wzrostem w zestawieniu. Czwarte miejsce zajęła publiczna Jedynka. Udział PR1 spadł o 0,8 pkt. proc. do 5,9 proc. Czołową piątkę uzupełnia Trójka z wynikiem na poziomie 5,1 proc. Udział PR 3 poszedł w dół o 0,9 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu (ex aequo z Radiem ZET) - wynika z danych opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

Na początku sierpnia ub.r. rada nadzorcza Polskiego Radia zawiesiła w czynnościach Jacka Sobalę, prezesa spółki. Czasowo tę funkcję objął Andrzej Rogoyski, przewodniczący RN. Nowy prezes publicznej rozgłośni miał zostać wybrany w środę, 7 listopada ub.r., ale w ostatniej chwili zostało odwołane posiedzenie RMN, a RN oddelegowała do tej funkcji Andrzeja Rogoyskiego na kolejny okres. Spotkanie Rady Mediów narodowych ostatecznie odbyło się w czwartek, 22 listopada, na którym Rogoyski już na stałe został szefem rozgłośni.

Autor:Nikola Bochyńska

KOMENTARZE(13)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas