Telewizja2006-03-02
0

Powstał nowy dział w TVP

Od 1 marca br. w ramach Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Telewizji Polskiej funkcjonuje Dział Dokumentacji Audycji TVP S.A.

- Jego powstanie wiąże się z decyzją Zarządu TVP S.A. w sprawie restrukturyzacji  Działu Dokumentacji Prasowej ODiZP z 13 grudnia 2005 roku i podjęciem uchwały zmieniającej regulamin organizacyjny Ośrodka 21 lutego 2006 roku - poinformował Jarosław J. Szczepański, Rzecznik TVP S.A.

Dział Dokumentacji Prasowej udostępniał gromadzone od wielu lat zbiory dokumentacji prasowej dla celów programowych nie tylko komórkom organizacyjnym telewizji publicznej i publicznego radia, ale również na zasadach komercyjnych innym zainteresowanym podmiotom. Problem świadczenia przez TVP usług związanych z monitoringiem publikacji, ukazujących się w różnych mediach oraz odpłatnego udostępniania tych materiałów bez formalnej zgody  wydawców i autorów wzbudził w ostatnim roku burzliwą dyskusję.  Dalszy bieżący rozwój dokumentacji prasowej pozostającej w dyspozycji TVP S.A. oraz jej otwarcie dla klientów  spoza spółek publicznej radiofonii i telewizji wymagał zawarcia odpowiednich porozumień z wydawcami prasy, z czym  związana byłaby konieczność wnoszenia na rzecz zainteresowanych środowisk uzgodnionych opłat.

Z punktu widzenia ekonomicznego tego rodzaju działalność jest nie tylko nieopłacalna, ale wręcz przynosiła poważne straty. Znaczące koszty ponoszone przez Spółkę ze środków abonamentowych na rozwój Działu Dokumentacji Prasowej stawiały w wątpliwość dalsze jej utrzymywanie w dotychczasowym kształcie. W wyniku restrukturyzacji Działu Dokumentacji Prasowej Zarząd zdecydował przesunąć większość zatrudnionych w nim pracowników do nowo powołanego działu, mającego zajmować się dokumentowaniem i udostępnianiem dla powstających kanałów tematycznych i anten programowej dokumentacji audiowizualnej. Dzięki temu środki zostaną skierowane do prac służących programowi, natomiast odstąpiono od prowadzenia bieżącego monitoringu prasy i periodyków oraz uzupełniania zbioru wycinków prasowych - dodał Szczepański.

Zgromadzone dotychczas zbiory, chociaż nie będą powiększane, służyć będą potrzebom dziennikarzy TVP i „Polskiego Radia”, które przed laty rozpoczęło gromadzenie tego zbioru, a następnie po roku 1994 przekazało je do dyspozycji Spółki TVP S.A.

Autor:masz

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas