Biznes2011-07-19
0

Pozytywna ocena za wykonywanie przez TPSA porozumienia z UKE

Spółka A.T. Kearney, która audytuje realizację porozumienia między Telekomunikacją Polską (TPSA) a Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE), pozytywnie oceniła jego wykonywanie przez operatora, wynika z raportów upublicznionych przez regulatora rynku.

UKE zaznacza jednak, że raport nie ocenia wszystkich aspektów wykonania porozumienia.

"W okresie do 30 czerwca 2011 TP realizowała zobowiązania zgodnie z doprecyzowaniami definicji poszczególnych kategorii inwestycyjnych zatwierdzonymi przez Komitet Sterujący TP - UKE. Od dnia podpisania Porozumienia, TP dostarczyła inwestycje obejmujące ponad 595 tysięcy linii" - czytamy w części raportu poświęconej realizacji zobowiązań inwestycyjnych TPSA. Audytor pozytywnie ocenił również realizację innych części porozumienia.

Jednak regulator rynku telekomunikacyjnego zwrócił uwagę, że  zakres badania audytowego nie objął, "pomimo dwukrotnej interwencji UKE" tak ważnych obszarów, jak m.in.:

- audyt przestrzegania zasad niedyskryminacji i ochrony informacji niedozwolonych przez spółki z Grupy TP, w tym w szczególności spółki biorące, na zlecenie TP, udział w świadczeniu usług hurtowych, tj.  PTK Centertel oraz Contact Center,

- weryfikacja procesu zawierania tzw. klauzul zakupowych (klauzul zobowiązujących kontrahentów TP do przestrzegania zasady niedyskryminacji),

- stopień wdrożenia rekomendacji z poprzednich audytów Porozumienia TP-UKE  oraz rekomendacji z audytu wdrożenia aneksów (przenoszących wymagania Porozumienia TP-UKE) do umów o współpracy pomiędzy TP-CC i TP-PTK.

"W związku z powyższym publikowany w załączeniu raport nie zawiera pełnej oceny wdrożenia przez TP zobowiązań wynikających z Porozumienia zawartego 22 października 2009 r. i nie pozwala Prezesowi UKE na uznanie, że obecnie porozumienie jest przez TP prawidłowo realizowane" - czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej UKE.

W ramach porozumienia między UKE a TPSA, spółka zobowiązała się wprowadzić zasady zapobiegające dyskryminacji operatorów alternatywnych, a także przeprowadzić szereg inwestycji. UKE zrezygnował m.in. z podziału operatora dominującego. (ISB)
 

Autor:masz / isb / pr

Więcej informacji:TPSA, A.T. Kearney

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas