Badania2015-12-23
2

Prawie co drugi Polak przeciwny zadłużaniu się

Shutterstock.comShutterstock.com

46% Polaków jest przeciwnych zaciąganiu jakichkolwiek kredytów i pożyczek, a 40% deklaruje, że zaciąga długi tylko w wyjątkowych sytuacjach. 91 % z nas nie zadłużyłoby się nawet na prezenty świąteczne - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Tylko 2% badanych często zaciąga kredyty, nawet jeśli ma wolne środki pieniężne, a 11% deklaruje, że zdarza się im od czasu do czasu pożyczać pieniądze i że jest to dla nich naturalne.

Pożyczki rezerwujemy na sytuacje wyjątkowe. Za takie ankietowani uznali: zakup lekarstw (56%), opłatę za mieszkanie/dom (47%) oraz zakup podręczników i przyborów szkolnych dla dziecka (39%).

Badani zdecydowanie nie byliby natomiast gotowi zadłużyć się w celu sfinansowania prezentów świątecznych (91% nie zadłużyłoby się), wyjazdu na wakacje (92%) oraz zakupu telefonu komórkowego (89%).

Najmniej skłonni do zadłużania się są młodzi ludzie. 60% osób w wieku 18–24 lata deklaruje, że nigdy nie zaciąga kredytów i pożyczek. Największą skłonność do zadłużania się mają osoby w średnim wieku: 35–44 lata i 45–59 lat (po 17%).

Zdecydowana większość ankietowanych (69%) twierdzi, że nie zdarzyło im się nie uregulować w terminie podstawowych opłat, które ponosimy na co dzień. Do zobowiązań, które najczęściej nie są opłacane w terminie, należą rachunek za telefon (14% osób zdarzyło się w ciągu ostatniego roku nie uregulować płatności w terminie), rachunek za prąd (11%) i rachunek za internet lub telewizję (10%).

W sytuacji gdy brakuje środków finansowych, rozważane przez badanych możliwości finansowania różnią się w zależności od wysokości potrzebnej kwoty. Przy mniejszych sumach (do 1000 zł) większość osób (63%) pożyczałaby pieniądze od członków najbliżej rodziny. Przy kwotach powyżej 1000 zł częściej rozważany jest kredyt w banku lub SKOK-u (45% przy kwotach do 10 000 zł i 54% przy kwotach powyżej 10 000 zł). Respondenci nie biorą pod uwagę zaciągania kredytów w firmach pożyczkowych i pożyczek pod zastaw w lombardzie.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy windykacyjnej GetBack w listopadzie i grudniu 2015 r., metodą omnibus CATI, na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych Polaków.

Autor:km

Więcej informacji:zadłużeni, długi

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas