Radio2015-11-19
8

Premier Beata Szydło w expose: media publiczne potrzebują środków na rzetelne wypełnianie misji

fot. KPRMfot. KPRM

Wczoraj premier Beata Szydło wygłosiła w Sejmie expose, w którym zaprezentowała najważniejsze kwestie, którymi zajmie się jej rząd. Jednym z punktów były media publiczne, które powinny zapewnić odbiorcom „rzetelną i obiektywną informację”. - Muszą dysponować środkami, które pozwolą im na wypełnianie ich misji - mówiła premier.

Premier Szydło podkreślała, że w życiu społecznym ogromną rolę odgrywają media, które podzieliła na komercyjne i publiczne. - Większość z nich to media prywatne, na które władza polityczna z natury rzeczy nie powinna mieć wpływu. Szanujemy i będziemy szanować te zasady - zapewniła w swoim expose Beata Szydło.

- Inaczej jest w przypadku mediów publicznych. Tu nasz rząd i obecna większość parlamentarna będzie kierowała się jedną przesłanką: obywatel ma prawo do rzetelnej i obiektywnej informacji. Życie publiczne powinno być przejrzyste i transparentne, dotyczy to także życia ludzi, którzy sprawują władzę, a może przede wszystkim ludzi, którzy sprawują władzę. Media publiczne muszą dysponować środkami, które pozwolą im na rzetelne wypełnianie ich misji. Podkreślmy to jeszcze raz - misji - podkreśliła premier rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Reprezentujący klub PiS prezes Jarosław Kaczyński stwierdził w swoim wystąpieniu sejmowym, że stan mediów jest źródłem obecnej w życiu publicznym manipulacji i „nieistnienia prawdy”. Zaznaczył jednak, że rząd PiS nie zamierza zajmować się mediami prywatnymi, ani nie będzie zmieniać tej zasady.

- Natomiast jeśli spojrzeć na to, co dzieje się w tzw. głównym nurcie, to mamy prawo powiedzieć, że funkcjonują dzisiaj tak, jakby był swego rodzaju kurtyną, na której wyświetla się film dla maluczkich, ale rzeczywistości nie widać. Ta kurtyna musi być zerwana, a zerwana być może tylko w jeden sposób: przez zmiany w mediach publicznych i te zmiany nastąpią - zapowiedział prezes PiS.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość przekształci TVP, Polskie Radio i PAP ze spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury, a reforma ma być przeprowadzona w pierwszym półroczu 2016 roku. Za nadzór nad zmianami odpowiedzialny będzie poseł Krzysztof Czabański, który zostanie wiceministrem w Ministerstwie Kultury (więcej na ten temat). Nowa ustawa medialna - która zakłada m.in. zastąpienie abonamentu rtv powszechną opłatą audio-wizualną - jest prawie gotowa i ma być przedstawiona w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Autor:lb

KOMENTARZE(8)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas