Biznes2011-08-12
0

Próbne wydobycie gazu łupkowego w Polsce jeszcze w sierpniu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce jeszcze w sierpniu uruchomić próbne wydobycie gazu łupkowego w rejonie Lubocina koło Wejherowa, poinformował prezes spółki Michał Szubski. Prezes liczy na to, że w połowie 2012 r. gaz łupkowy może być już wykorzystywany np. do produkcji energii na potrzeby prac prowadzonych na złożu.

"Przygotowujemy testy produkcyjne i pierwszy gaz może popłynąć jeszcze w tym miesiącu" - powiedział Szubski "Rzeczpospolitej". Dodał, że do uruchomienia testowej produkcji na skalę przemysłową potrzeba jeszcze czasu.

Zapowiedział też kolejne prace na terenie objętym koncesją należącą do spółki w miejscowości Lubocino koło Wejherowa. "Jeśli odwierty zakończą się sukcesem, w połowie 2012 r. gaz będzie można wykorzystać na przykład do produkcji energii na potrzeby prac prowadzonych na złożu" - powiedział Szubski.

"To pierwszy duży krok do właściwej eksploatacji. Ale by spółka mogła uruchomić kopalnię, potrzeba więcej odwiertów i tzw. zabiegów szczelinowania" - zaznacza "Rz".

Pod koniec czerwca br. brytyjska firma 3Legs Resources, specjalizująca się w poszukiwaniach i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego, natrafiła na złoża gazu łupkowego w odwiercie LE-2H w okolicach Łebienia na Pomorzu. Jest to pierwszy przypadek odkrycia złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce.

Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International).

Obecnie wydano w Polsce ponad 80 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Obok polskich koncernów energetycznych, takich jak PKN Orlen oraz PGNiG, w poszukiwanie gazu łupkowego zaangażowały się największe na świecie koncerny naftowe, m.in: ConocoPhillips, Chevron, Marathon Oil oraz ENI.

Autor:masz / isb / pr

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas