Radio2013-05-23
7

Projekt ustawy o finansowaniu mediów publicznych przed wakacjami

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przedstawić jeszcze przed wakacjami projekt ustawy, która będzie regulowała system finansowania mediów publicznych. Kiedy ewentualna ustawa mogłaby wejść w życie, nie wiadomo.

Przygotowywany projekt przewiduje, że opłata za abonament radiowo-telewizyjny będzie powszechna i - jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji - najprawdopodobniej będzie ściągana od odbiorców w formie podatku. Jeśli właśnie taki projekt zostanie przeforsowany, będzie to całkowite zerwanie z dotychczasowym systemem, polegającym na uzależnieniu wysokości abonamentu od liczby zarejestrowanych odbiorników oraz jego ściąganiu m.in. za pośrednictwem poczty. Resort w nowej ustawie chce uniknąć tzw. podwójnego opodatkowania niektórych abonentów, jak również zamierza przygotować takie rozwiązanie, które umożliwi ochronę widzów i słuchaczy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Kiedy ewentualna ustawa miałaby zostać wprowadzona w życie, na razie nie wiadomo. Resort przygotowuje jedynie projekt nowej ustawy, który będzie musiał być najpierw przedyskutowany w Sejmie, a także skonsultowany z różnymi środowiskami.

Zarządy mediów publicznych już od dawna postulują szybkie wprowadzenie zupełnie nowego systemu ich finansowania. Polskie Radio, TVP oraz Polska Agencja Prasowa wystosowały w tej sprawie pod koniec marca br. specjalny list skierowany do Prezydenta RP (więcej na ten temat).

Również KRRiT apeluje o pilne podjęcie decyzji w tej sprawie. Zdaniem Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dotychczasowy system finansowania mediów publicznych jest archaiczny i wymaga stworzenia od nowa (więcej na ten temat).

 

Autor:kl

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas