Radio2023-12-19
3

Rada Etyki Mediów odrzuca zarzut złamania etyki zawodowej przez Jacka Żakowskiego

Rada Etyki Mediów uznała, że Jacek Żakowski prowadząc audycję w Radiu TOK FM, w której gościł Omar Faris, szef Pozarządowego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków w Polsce, nie naruszył zasad etyki dziennikarskiej. Wniosek w tej sprawie złożyło stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.
 

10 listopada br. w audycji Poranek Radia TOK FM prowadzonej przez Jacka Żakowskiego gościł Omar Faris, szef Pozarządowego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków w Polsce. Zdaniem stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita Paris miał w trakcie programu negować zbrodnie Hamasu, odmawiać prawa do istnienia państwa Izrael i nawoływać do nienawiści.

REM nie podziela zarzutu wobec Jacka Żakowskiego

Otwarta Rzeczpospolita złożyła wniosek do Rady Etyki Mediów w sprawie Żakowskiego twierdząc, że „zachował daleko idącą powściągliwość” wobec wypowiedzi Farisa na temat działań Hamasu przeciw Izraelowi, a „to na co pozwolił swojemu gościowi nie mieści się w ramach wolności słowa ani w standardach profesjonalnego dziennikarstwa.” Stowarzyszenie przekonywało, że Jacek Żakowski rażąco naruszył zasady etyki dziennikarskiej opisane w Karcie Etycznej Mediów.

W poniedziałek REM odniosła się do zarzutu skierowanego wobec dziennikarza i nie podzieliła go. - W ostatnich latach wolność słowa doznawała istotnego ograniczenia poprzez ingerowanie, przerywanie, a nawet zagłuszanie wypowiedzi gości przez dziennikarzy prowadzących z nimi rozmowy. Owszem, red. Żakowski mógł, może nawet - zdaniem niektórych członków REM - powinien, odciąć się od haniebnych słów swojego gościa. Jego milczenie pozwoliło jednak, zgodnie z zapisaną w Karcie Etycznej Mediów zasadą pierwszeństwa dobra odbiorcy, na dokładne zapoznanie się słuchaczy ze stanowiskiem osoby zaproszonej do studia. Dzięki temu słuchacze audycji mogli zrozumieć, jak trudno będzie Palestyńczykom uzyskać porozumienie z Izraelem, jeśli mieliby oni podzielać poglądy swojego reprezentanta w Warszawie - czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Krzysztofa Bobińskiego, wiceprzewodniczącego REM.

W sprawie wypowiedzi Omara Farisa Otwarta Rzeczpospolita złożyła też zawiadomienie do prokuratury wskazując, że podczas rozmowy w TOK FM wyrażał treści stanowiące naruszenie przepisów Kodeksu Karnego: art. 256 ust. 1 k.k. penalizujący nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, art. 126 a k.k. penalizujący pochwalanie popełnienia przestępstwa: a) ludobójstwa (eksterminacji) z art. 118 k.k.; b) masowego zamachu na grupę ludności z art. 118a k.k.; c) przemocy i groźby bezprawnej ze względu na przynależność narodową, etniczną, rasową, polityczną, wyznaniową lub z powodu bezwyznaniowości z art. 119 k.k.

Ostatnio informowaliśmy, że w polskich miastach mających powyżej 100 tys. mieszkańców najchętniej słuchaną rozgłośnią radiową w okresie od sierpnia do października 2023 roku było RMF FM. Udział RMF FM pod względem słuchania w tych miastach w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 22,2 proc. Trzecie miejsce zajął TOK FM - udział to osiem proc. (w dół o 0,4 pkt. proc.).

Czytaj także: Radio Tok FM będzie mogło nadawać przez kolejne 10 lat

Czytaj także: Grupa Eurozet podnosi ceny reklam

Czytaj także: TOK FM z serialem „Niedorzecznik” o Rzeczniku Praw Dziecka

Autor:ds

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas