Radio2020-01-24
27

CMWP SDP protestuje przeciwko próbom wykluczenia katolików z debaty publicznej

Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy (fot. TV Republika)Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy (fot. TV Republika)

Rezygnacja MOCAK-u i Galerii Sztuki Bunkier w Krakowie ze stałego patronatu medialnego Radia Kraków została przyjęta z oburzeniem przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. - To zdumiewająca próba kwestionowania autonomii programowej radia - komentuje dr Jolanta Hajdasz, szefowa CMWP.

Kilka dni temu Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Bunkier Sztuki zrezygnowały z umowy patronackiej, jaka od wielu lat wiązała je z Radiem Kraków. Szefowa obu placówek Maria Anna Potocka jako powód podała coniedzielne audycje na antenie z udziałem abp Marka Jędraszewskiego. Prezes rozgłośni Mariusz Bartkowicz w odpowiedzi zaznaczył, iż uznaje to za próbę ograniczania wolności mediów. W obronie radiowców stanął też prof. Janusz Kawecki z Krajowej Rady radiofonii i telewizji: napisał list otwarty do dyrektor Marii Anny Potockiej, w którym zaznaczył, że działanie dyrektorki można uznać za wywieranie presji na media.

Oświadczenie w sprawie rezygnacji instytucji sztuki z radiowego patronatu wystosowała też szefowa CMWP SDP. Napisała w nim, że decyzję tę przyjmuje z oburzeniem. - Jest to zaskakująca i zdumiewająca próba kwestionowania autonomii programowej tego radia. Sytuacja ta prowadzi do naruszenia zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa - czytamy w komunikacie.

Jolanta Hajdasz podkreśla też, że CMWP szanuje prawo każdej instytucji do samodzielnego wyboru patronów medialnych prowadzonej przez siebie działalności. - Jest to jednak sytuacja precedensowa: utrzymywana z funduszy publicznych instytucja jaką jest Muzeum Sztuki Współczesnej poprzez swoje działanie stara się usunąć z przestrzeni publicznej osoby wyrażające ważne i dla wielu Polaków fundamentalne treści w momencie ostrego sporu ideologicznego, jaki obecnie toczy się w Polsce w związku np. z promocją ideologii LGBT prowadzoną nieskrępowanie w różnych środkach masowego komunikowania - komentuje.

 

CMWP SDP podkreśla, iż jest to swoiste „ukaranie publicznego radia” za audycje z abpem Markiem Jędraszewskim. A to jest niebezpiecznym przykładem działań o charakterze cenzorskim i narusza polską Konstytucję oraz polskie Prawo Prasowe - czytamy w oświadczeniu.

Centrum zaapelowało też do kierownictwa Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Galerii Sztuki Bunkier w Krakowie o cofnięcie decyzji oraz zaniechanie takiego działania w przyszłości. Jolanta Hajdasz zapewniła też w piśmie, że CMWP w pełni wspiera Radio Kraków, które publicznie zadeklarowało gotowość utrzymania na antenie rozmów z abpem Markiem Jędraszewskim.

Z danych Radio Track Kantar Polska wynika, że udział Radia Kraków w rynku słuchalności radia w tym mieście w drugiej połowie 2019 r. wynosił 4 proc.

Autor:jk

KOMENTARZE(27)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas