Radio2024-01-05
4

„Radio nadal będzie nadawało”. Jest likwidator 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wyznaczył likwidatora 17 regionalnych rozgłośni publicznych. Został nim warszawski adwokat Paweł Kusak.

W piątek 29 grudnia 2023 r. minister postawił 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia w stan likwidacji. Od tego czasu redakcje: Radia Białystok, Radia Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radia Gdańsk, Radia Katowice, Radia Kielce, Radia Koszalin, Radia Kraków, Radia Lublin, Radia Łódź, Radia Olsztyn, Radia Opole, Radia Poznań, Radia Rzeszów, Radia Szczecin, Radia dla Ciebie (Warszawa), Radia Wrocław i Radia Zachód (Zielona Góra), spodziewały się wyznaczenia likwidatora.

Czytaj także: Polskie Radio uspokaja pracowników ws. stanu likwidacji. Będzie audyt i zmiany w PR2

Likwidator pisze list do 17 rozgłośni Polskiego Radia

Oficjalne akty notarialne dotarły do szefów spółek (regionalne rozgłośnie Polskiego Radia są osobnymi spółkami, w odróżnieniu od oddziałów TVP, które należą do spółki Telewizja Polska) 4 stycznia.

W liście Paweł Kusak uspokajał pracowników i apelował o bezstronne wywiązywanie się z misji publicznej. „Szanowni Państwo, decyzją Zgromadzenia Wspólników Spółka, w której pracujecie, została postawiona w stan likwidacji. Chcę jednak Państwa uspokoić - decyzja ta w żadnym wypadku nie oznacza zamknięcia Państwa rozgłośni. Radio nadal będzie nadawało, a spółka wypełniała swoje zobowiązania. Wszystkie zawarte umowy pozostają w mocy.
Pragnę również zapewnić Państwa, że samo otwarcie likwidacji nie powoduje wygaśnięcia umów o pracę. Umowy o pracę oraz wszelkie wewnętrzne regulacje z zakresu prawa pracy oraz zawarte w nich warunki pracy i płacy nadal obowiązują zarówno Spółkę, jak i Pracowników. W dalszym ciągu przestrzegane będą regulacje dotyczące praw i obowiązków obu stron stosunku pracy. W procesie likwidacji przede wszystkim pozostają zachowane m.in. następujące uprawnienia pracownicze: prawo do czynnego wykonywania pracy, prawo do wynagrodzenia i prawo do wypoczynku. Spółka wciąż ma osobowość prawną, może więc bez przeszkód realizować dotychczasowe zadania. Cofnięcie procesu likwidacji jest realne w dowolnym momencie.

Bardzo Państwa zatem proszę o dalszą, rzetelną pracę, tak by Radio prawidłowo i owocnie wywiązywało się ze swojej misji publicznej, polegającej na oferowaniu całemu społeczeństwu zróżnicowanych w treści programów z zakresu informacji, publicystki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu.
Istotne jest oczywiście, by ta propozycja cechowała się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem, niezależnością i wysoką jakością przekazu.
Zapewniam, że gdy tylko pojawią się dalsze informacje na temat sytuacji w Spółce, niezwłocznie je Państwu przekażę.
Z wyrazami szacunku,
Likwidator - doradca restrukturyzacyjny 
Paweł Kusak

Kusak jest adwokatem, wspólnikiem Kancelarii Kusak Zaręba i Partnerzy, w każdej z rozgłośni ma mieć swojego pełnomocnika, prawdopodobnie głównego księgowego.
 

Autor:Joanna Dolecka

Więcej informacji:Radio, Likwidator, Polskie Radio

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas