Radio2021-04-04
26

W Radiu Nowy Świat powstała powieść z udziałem słuchaczy. Twórcami Andrus i Zimiński

Wojciech Zimiński i Artur Andrus, fot. RNŚWojciech Zimiński i Artur Andrus, fot. RNŚ

Na antenie Radia Nowy Świat zakończył się cykl odcinków powieści kryminalnej, tworzonej przez Artura Andrusa i Wojciecha Zimińskiego, a czytanej przez Jerzego Stuhra. Tym samym powstała powieść radiowa, a dodatkowy odcinek został napisany przy wsparciu słuchaczy.

Premiera powieści odbyła się 9 stycznia, każdy kolejny odcinek pojawiał się co tydzień w czwartek przed godz. 13. Ostatni - bonusowy został napisany przy udziale słuchaczy - mieli oni wybrać dwa słowa, które musiały zostać wykorzystane przez twórców. Ostatni odcinek twórcy - Artur Andrus i Wojciech Zimiński - przeczytali na antenie osobiście.

- Radio Nowy Świat to radio tworzone dla, ale również ze słuchaczami. Chcemy być jak najbliżej nich, chcemy iść w stronę interaktywnego medium - tłumaczy redaktor naczelna stacji, Magda Jethon. - Jako radio społecznościowe jesteśmy pomiędzy schematami standardowych platform, a tymi zupełnie nowymi, powstającymi dziś najczęściej w ścisłym powiązaniu z mediami społecznościowymi albo w ogóle powstającymi tylko na nich - jak influencerzy na Instagramie. My jesteśmy medium klasycznym, radiowym, ale działającym na zupełnie nowych zasadach - czyli w ścisłym porozumieniu z odbiorcami. W tę stronę chcemy iść – zaznacza.

„A koń w galopie nie śpiewa” to humorystyczna, dość absurdalna opowieść o pracowniku ogrodu botanicznego Kazimierzu Kortuniu, przypadkowo uwikłanym w morderczy suspens, który samodzielnie próbuje rozwiązać.

Każdy rozdział był przez jednego autora i kończył się tak, by ten drugi miał kłopot z rozwinięciem fabuły z zachowaniem logicznego biegu opowieści.

Jak zapewnia Zimiński: - Jedyne, co ustaliliśmy to fakt, że mamy bohatera, ale jego cechy, zachowania, decyzje to fabuła wymyślana przez każdego z nas na bieżąco. I kiedy czytaliśmy odcinek napisany przez drugiego, to zawsze było spore zaskoczenie i wysoka poprzeczka do wybrnięcia z „zasadzki” postawionej przez współautora - tłumaczy.

Współpraca ze słuchaczami

Na antenie pojawiały się już formy współtworzone ze słuchaczami - cykl "Między nami patronami", dotyczy tylko i wyłącznie słuchaczy stacji. Do tej pory powstały również piosenki śpiewane m.in. przez Joannę Kołaczkowską, do której tekst napisał Artur Andrus ze słów przysłanych przez słuchaczy.

- Informacja zwrotna od słuchaczy w nowych mediach, tych internetowych, jest znacznie szybsza niż w tych klasycznych, w których np. Facebook jest tylko dodatkiem. U nas, na przykład zamknięta grupa słuchaczy, to często centrum wydarzeń. To tu odbywają się wielkie dyskusje. A my chcemy w nich uczestniczyć jak to tylko możliwe. Nie tworzymy tego radia sami, tworzymy je razem – podkreśla Jethon.

Radio Nowy Świat od początku działalności utrzymuje się z wpłat od patronów. Za pośrednictwem Patronite.pl do tej pory wpłacili oni ponad 8,24 mln zł. Miesięcznie gotowych wspierać inicjatywę jest ponad 31,6 tys. osób kwotą ponad 668 tys. zł.

Autor:NB

KOMENTARZE(26)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas