Radio 2019-06-24
13

Radio Wnet i Eurozet wśród zainteresowanych nadawaniem w Białymstoku i Wrocławiu

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w kwietniu br. ogłosiła konkursy na częstotliwości w Białymstoku (103,9 MHz) oraz we Wrocławiu (96,8 MHz). Wśród ogłoszonej teraz listy ubiegających się o te częstotliwości znalazło się m.in. Radio Wnet oraz Eurozet.

W kwietniu KRRiT podjęła decyzję o ogłoszeniu konkursu na częstotliwości w Białymstoku (103,9 MHz) i Wrocławiu (96,8 MHz). Nadawcy mogli składać wnioski o udzielenie jednej koncesji na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym. Chodzi o program zawierający różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę.

Wymogi, jakie postawiła Krajowa Rada nadawcy to także konieczność zawarcia w programie audycji informacyjnych, publicystycznych o tematyce społeczno-politycznej oraz wspólnotowo-twórczych, uwzględniających polską tradycję, historię i kulturę. Program ma być rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę. Audycje słowne i inne przekazy mają stanowić nie mniej niż 30 proc. tygodniowego czasu nadawania w godzinach 6-23.

W konkursie mogli startować nowi nadawcy, którzy chcieliby stworzyć radio o takim charakterze lub obecni - zainteresowani poszerzeniem zasięgu istniejącej już rozgłośni. W tym drugim wariancie warunki spełnia właśnie Radio Wnet, które już kilka tygodni temu w rozmowie z nami deklarowało, że jest zainteresowane wzięciem udziału w konkursie. Ostatecznie złożyło wniosek o przyznanie koncesji, o czym Krzysztof Skowroński poinformował na antenie.

W sumie o koncesję na częstotliwości 103,9 MHz w Białymstoku chcą ubiegać się cztery podmioty: KMGK z siedzibą w Białymstoku, Piotr Bajer z Suwałk oraz Radio Wnet i Eurozet. Natomiast o koncesję we Wrocławiu na 96,8 MHz – wnioski zgłosiły tylko Radio Wnet i Eurozet.

Eurozet ponownie chce uruchomić Otoradio

Identyczne warunki konkursu były na częstotliwości w Krakowie i Warszawie, które wygrało właśnie Radio Wnet. Pokonało tym samym biorący udział w postępowaniu Eurozet, który chciał wtedy stworzyć Otoradio. Miała to być stacja o charakterze publicystycznym "łączącą potencjał kulturowy Warszawy i Krakowa i tradycję z nowoczesnością”. Podstawą programu miały być  audycje autorskie.

- Na antenie byłoby dużo informacji praktycznych z punktu widzenia mieszkańców - ich codziennego życia i funkcjonowania w społeczności lokalnej. Stacja kierowana jest do młodszego odbiorcy. Muzyka od ambitnego popu, rocka, muzyki alternatywnej po hip-hop - mówiła nam wtedy Małgorzata Kozieł, rzeczniczka Eurozet.

Jak się dowiedzieliśmy, Grupa Eurozet nie rezygnuje z pomysłu stworzenia rozgłośni o tym modelu i koncept Otoradia chciałaby rozwijać we Wrocławiu i Białymstoku.

Michał Aleksandrowicz z Eurozetu przekazał nam, że Otoradio miałoby być stacją o charakterze publicystycznym, łącząca tradycję z nowoczesnością.

- Podstawą programu miałyby być audycje autorskie. Na antenie dużo informacji praktycznych z punktu widzenia mieszkańców miast, w których stacja emitowałaby swój program, ich codziennego życia i funkcjonowania w społeczności lokalnej. Stacja kierowana do młodszego odbiorcy. Muzyka od ambitnego popu, rocka, muzyki alternatywnej po hip-hop - potwierdza.

Radio Wnet w eterze ruszyło 12 listopada 2018 roku, od tamtej pory nadaje na podstawie koncesji w Warszawie - na 87,8 MHz i na 95,2 MHz - w Krakowie, po tym jak wygrało konkurs o wolne częstotliwości, zorganizowany przez Krajową Radę.

Rozgłośnia powstała w 2009 roku, została założona przez Krzysztofa Skowrońskiego, Katarzynę Adamiak-Sroczyńską, Monikę Makowską-Wasowską, Grzegorza Wasowskiego, Jerzego Jachowicza i Wojciecha Cejrowskiego. Początkowo nadawała w internecie.

Z raportu Radio Track Kantar Polska wynika, że w okresie od grudnia 2018 r. do maja 2019 r., średni dobowy udział słuchania Radia Wnet w Warszawie wyniósł 0,7 proc.

Do tej pory częstotliwość w Białymstoku wykorzystywało lokalne Radio Jard II. Stacja skończyła nadawanie, bo zmarł jej właściciel. Z kolei we Wrocławiu miało nadawać Radio Bajka, które ostatecznie nie dostało od KRRiT decyzji koncesyjnej.

Autor: NB

KOMENTARZE (13) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas