Radio2018-09-19
7

Radiowa Trójka rusza z cyklem „100 książek na stulecie niepodległości”

Siedziba Polskiego Radia, Foto: Małgorzata Sas/PRSiedziba Polskiego Radia, Foto: Małgorzata Sas/PR

Od 18 września na antenie Programu 3 Polskiego Radia słuchacze będą mogli w ramach akcji „100 książek na stulecie Niepodległości” poznać najważniejsze dzieła polskiej literatury po 1918 roku i głosować na - według nich - najważniejszy tytuł.

Redakcja radiowej Trójki zaprosiła literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego, Krzysztofa Dybciaka, Dariusza Nowackiego, Jarosława Klejnockiego oraz Krzysztofa Koehlera, by wskazali najważniejsze według nich książki, które zostały wydane w ciągu ostatniego wieku. W ten sposób powstała lista tytułów, które zostaną przedstawione w cyklu „100 książek na stulecie Niepodległości”.

Na liście znalazły się m.in. „Noce i dnie” Dąbrowskiej, „Transatlantyk” Gombrowicza, „Tango” Mrożka, pozycje autorstwa Miłosza, Herberta, Iwaszkiewicza, Szymborskiej czy Herlinga-Grudzińskiego, Świetlickiego, Żeromskiego czy Myśliwskiego.

- W tym zestawie nie brakuje dowodów na to, że literacki kanon wciąż ulega przewartościowaniu. Zaskoczeniem może być obecność wśród najważniejszych książek stulecia tytułów wciąż słabo znanych, czyli „Nadberezyńców” Floriana Czarnyszewicza, czy opowiadań Zygmunta Haupta z tomu „Pierścień z papieru”. Są też inne niespodzianki, bo nie wszyscy popularni i cenieni autorzy współcześni znaleźli się na naszej liście - stwierdził Mariusz Cieślik, wicedyrektor radiowej Trójki i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Wybrane pozycje będą prezentowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia codziennie – od poniedziałku do czwartku, do 11 listopada. Omówienia pojawią się w porannych i popołudniowych wydaniach programu „Zapraszamy do Trójki” oraz w paśmie „Do południa”.

Dodatkowo Mariusz Cieślik i Hirek Wrona w środowym wydaniu „Do Południa” oraz Agnieszka Szydłowska i Agnieszka Obszańska w sobotnim „Radiowym Domu Kultury” zaproszą słuchaczy do literackiego konkursu, w którym zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe. Słuchacze będą mogli głosować również na najważniejszą dla nich samych książkę. Wszystkie tytuły i ich prezentacje można znaleźć na stronie: 100ksiazek.polskieradio.pl.

Projekt został przygotowany we współpracy z Instytutem Książki i dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Udział Trójki Polskie Radio pod względem słuchania w okresie od maja do lipca 2018 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 5,7 proc.

Autor:nb

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas