Prasa2018-05-10
29

Rafał A. Ziemkiewicz uruchamia profil na Twitterze w języku angielskim. Chce „odkłamywać” stereotypy o Polsce

„Właśnie uruchomiłem konto tłiterowe po angielsku. I've just started my new twitter account in english” - poinformował dziennikarz i publicysta Rafał A. Ziemkiewicz. W ten sposób chce „odkłamywać” stereotypy o Polsce.

Dziennikarz i publicysta„Do Rzeczy” Rafał A. Ziemkiewicz założył właśnie konto na Twitterze w języku angielskim. Początkowo było dostępne pod adresem @RafZiemkiewicz, ale w środę 9 maja zmieniło nazwę na @R_A_Zemkevitz.

Jak powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, „nie ma zamiaru umieszczać na nim swoich twittów i tłumaczyć z języka polskiego na angielski, bo tam zwykle pisze o polskich sprawach, a odkłamywać rzeczywistość i tłumaczyć, by obalać stereotypy”. - Traktuję to jako nieco inne przedsięwzięcie, nazwijmy je misyjne. Będę próbował docierać z podstawowymi faktami do anglojęzycznej opinii publicznej. Będę się starał atakować opiniami konta wpływowych osób czy mediów, w razie czego protestując, starając się wskazać na pewne przekłamania, na fałszywość pewnych stereotypów - komentuje nam Rafał A. Ziemkiewicz.

 - To taka moja prywatna krucjata. Nie mam tylu pieniędzy, co Polska Fundacja Narodowa, ale twittowanie wiele nie kosztuje. Zdaję sobie z tego sprawę, że mój angielski średnio się do tego nadaje, ale tylko takim dysponuje, a skoro nikt „lepszy” się za to nie wziął, to ja się wezmę. Jeśli zobaczę, że ktoś inny wykonuje taką pracę, chętnie mu ustąpię - dodaje.

Według publicysty, „istnieją narzędzia wpływu, zważywszy na to, że wielu Polaków w sieci jest zaangażowanych w sprawy polityczne”.

- Nie mam jednak wrażenia, żeby liderzy w Polsce to wykorzystywali. Może nie jesteśmy w stanie powstrzymać sytuacji, kiedy jakiś dziennikarz opowie głupoty o Polsce w angielskim serwisie, ale jesteśmy w stanie wysłać mu twitta ze wskazaniem, dlaczego jest w błędzie. Takie postrzeganie Polski często wynika ze stereotypów. Coś na własną rękę trzeba robić, żeby odkręcać zakłamania - uważa dziennikarz.

Polskie media coraz częściej w języku angielskim

Choć inicjatywę Ziemkiewicza większość użytkowników skomentowała ironicznie, w polskich mediach coraz częściej widać potrzebę informowania o polityce w kraju w języku angielskim. Taką tendencję widać szczególnie w ostatnim czasie w mediach publicznych - 3 maja br. ruszył The First News, anglojęzyczny serwis informacyjny Polskiej Agencji Prasowej, który ma informować o polityce, gospodarce, kulturze i sztuce, nauce, sporcie i historii tylko i wyłącznie w języku angielskim.

Od niedawna działa również serwis Telewizji Polskiej - Polandinenglish.info, gdzie tłumaczone są newsy z tvp.info na język angielski. Zarządza nim Robert Bogdański, niegdyś dziennikarz BBC i prezes PAP.

Natomiast Polskie Radio od wielu lat redaguje serwis Thenews.pl, który jest dostępny w kilku wersjach językowych, m.in. angielskiej, rosyjskiej, niemieckiej i ukraińskiej.

Autor:nb

Więcej informacji:Rafał A. Ziemkiewicz, Polska

KOMENTARZE(29)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas