Biznes2018-02-23
7

Polska spada w rankingu korupcji (wideo)

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Polska spadła z 29. na 36. miejsce w tegorocznym Indeksie Percepcji Korupcji opublikowanym przez Transparency International. W rankingu obniżono również o 9 pozycji lokatę Węgier, które znalazły się w tym roku na 66. miejscu.

Polska obniżyła swój wynik z 62 do 60 pkt. (na 100 możliwych), do poziomu z 2013 r. Węgry natomiast w ostatnich sześciu latach spadły o 10 pkt., do poziomu 45 pkt. (z 55 pkt. w 2012 r.).

Najnowsze wyniki indeksu plasują obecnie Węgry niżej niż Czarnogórę – kraj, w którym sytuację Komisja Europejska oceniła jako "(...) przejawiającą znamiona 'zawłaszczenia państwa' (...), gdzie korupcja występuje na każdym szczeblu rządu i administracji publicznej", co stanowi jedną z głównych przeszkód w dążeniach do członkostwa w UE.

"Erozja rządów prawa na Węgrzech skutkuje zalewem korupcji sponsorowanej przez państwo. Rumunia i Polska niebawem znajdzie się w tej samej sytuacji, biorąc pod uwagę niepokojące ruchy władz w kierunku ograniczenia niezależności sądownictwa, swobody działania organizacji społecznych i wolności mediów. Ostatnie sześć lat pokazuje jak niewiele instrumentów w ręku ma Unia, gdy państwa członkowskie rzucają wyzwanie podstawowym wartościom, na których opiera się Unia. Konkretne działania na rzecz wzmocnienia rządów prawa i zapobiegania korupcji muszą znaleźć się w centrum przyszłej perspektywy finansowej i polityki Unii." - stwierdził Carl Dolan, dyrektor Transparency International, EU.

Najnowsze wyniki Indeksu Percepcji Korupcji, poza wspomnianymi wyjątkami, pokazują lekką poprawę sytuacji w Europie, przy czym dotychczasowi europejscy liderzy rankingu - Dania i Finlandia - nieco pogorszyli swoje notowania. Globalnym liderem jest Nowa Zelandia, a na ostatnim miejscu znalazła się Somalia.

Indeks Percepcji Korupcji Transparency International (Corruption Perceptions Index) jest globalnym rankingiem postrzegania korupcji w życiu publicznym. Ocenia państwa na skali od 0 do 100 pkt., gdzie 0 pkt. oznacza najwyższy poziom postrzeganej korupcji, natomiast 100 pkt. – najniższy.

Autor:km

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas